Tisková zpráva: Od 1. září nesmí do automatů a školních bufetů nezdravé potraviny, stát zatím neví, jaké to jsou

10. 8. 2015

Na problém nezdravých potravin poukázala Skutečně zdravá škola jako první před dvěma lety, a díky podpoře a tlaku médií a veřejnosti se podařilo změnu zákona prosadit. Aktuálně se čeká na vyhlášku, která určí, jaké potraviny jsou v rozporu s výživovými požadavky na zdravou výživu ve školách. Skutečně zdravá škola připravila vlastní doporučení, která vycházejí z praxe v zahraničí, jejích výživových doporučení a zkušeností z praxe českých škol, které už zdravé svačiny mají.

§ 32 Školského zákona

Ve školách a školských zařízeních se zakazuje (...)  reklama a nabízení k prodeji nebo prodej potravin, které jsou v rozporu s výživovými požadavky na zdravou výživu dětí, žáků a studentů. Požadavky na potraviny, pro které je přípustná reklama a které lze nabízet k prodeji a prodávat ve školách a školských zařízeních, stanoví ministerstvo a Ministerstvo zdravotnictví vyhláškou.

“Nemáme informaci, v jakém stavu je vyhláška avšak přes naše opakované žádosti směřované na Ministerstvo školství a zdravotnictví jsme nebyli přizvání k její tvorbě. Doufáme ale, že i přes poměrně krátkou dobu několika měsíců vytvoří ministerstva opravdu srozumitelný, jednoznačný a především smysluplný předpis. Není jednoduché určit, co je pro děti už nezdravé, proto se přikláníme spíše k pozitivní variantě popsání potravin zdravých, a tedy přípustných, ” vysvětluje odborná garantka Skutečně Zdravé školy MUDr. Hana Krejčí.

Zde najdete detailní návrh toho, co by mělo a nemělo být označeno za zdravou svačinu podle občanské iniciativy Skutečně zdravá škola a její odborné garantky MUDr. Hany Krejčí. Důraz by měl být kladen na neslazené nápoje, čerstvé ovoce, zeleninu, zakysané mléčné produkty, ořechy a například sytější kvásková pečiva s pomazánkami apod. Sladkosti lze také nabízet, pokud se dodrží rozumné a přesně definované množství cukru v nich obsažené a neobsahují barviva, zbytečné konzervanty apod.

“Škola má být pro děti nejen místem vzdělávání, ale i vzorovým prostředím, ve kterém čerpají hodnoty, návyky a informace i mimo školní hodiny. Má pro děti vytvářet zdravé stravovací prostředí. A školní automaty plné slazených nápojů a chipsů jsou opakem tohoto vzorového prostředí. Ony ukazují, že nezdravé potraviny jsou v pořádku,” říká odborná garantka Skutečně zdravé školy Margit Slimáková.

Zpět na výpis