Tisková zpráva: Mateřská škola Semínko z Prahy jako první splnila stříbrná kritéria programu Skutečně zdravá škola

9. 3. 2017

Ocenění bylo uděleno za splnění potřebných kritérií v oblastech angažovanosti a kultury stravování, kvality jídla a místa jeho původu, vzdělávání o jídle a stravování a místní společenství a spolupráce. Již dříve v rámci bronzových kritérií plnila Mateřská škola Semínko požadavky na výrobu pokrmů, které musí být minimálně ze 75 procent tvořeny z čerstvých a nezpracovaných surovin, dětem musí být podávané pouze neslazené nápoje a děti mají být vzdělávány o původu potravin a vaření.

Z ocenění máme nesmírnou radost, je důkazem toho, že vařit pro děti zdravě a kvalitně je správné. Plnění stanovených kritérii není jednoduché, vyžaduje obrovské nasazení, kreativitu a odpovědný přístup zaměstnanců školky. Jsme rádi, že nebylo třeba v rámci splnění stříbrných kritérií cokoliv ve stravování našich dětí měnit,“ říká Mgr. Magdaléna Kapuciánová, ředitelka Mateřské školy Semínko v Toulcově dvoře, www.msseminko.cz.

V rámci plnění stříbrných kritérií si ve školce odsouhlasili plán podpory zdravého stravování a stanovili kroky a harmonogram k jeho naplnění. Dále musela jídelna mateřské školy prokázat, že minimálně 50 procent nakoupených čerstvých, nezpracovaných surovin a potravin pochází od pěstitelů a chovatelů s provozovnou ve vlastním nebo sousedním kraji. Pět procent všech surovin musí pocházet z ekologických farem, pro přípravu pokrmů jsou přednostně používána vejce z volných výběhů. Děti mají možnost s pedagogy vyzkoušet přípravu pokrmů z ovoce a zeleniny vypěstované na školní zahradě a navštívit farmu v regionu. Rodiče a veřejnost se podílejí na vzdělávání o zdravém jídle prostřednictvím akcí a aktivit s tematikou jídla. Při úklidu v prostorách školy a mytí nádobí ve školní jídelně jsou používány jen ekologicky šetrné čisticí a mycí prostředky.

„Ocenění plánujeme využít zejména k tomu, aby byla práce ve školní jídelně vidět. Zároveň k propagaci zásad zdravého stravování. Chceme ukázat, že tento způsob stravování ve školní jídelně je možný. Záleží na každém, jestli se bude chtít inspirovat,“ uvádí Iveta Garciová z MŠ Semínko.

Vědecké důkazy potvrzují, že stravovací návyky se tvoří již v dětském věku a správná výživa hraje klíčovou roli ve zdravém růstu dítěte a jeho kognitivním vývoji. Mateřské školy plnící program Skutečně zdravá školka nabízí dětem kvalitní pokrmy a podporují a rozvíjí v dětech zdravé stravovací návyky. Skutečně zdravé školky také umožňují dětem pěstovat bylinky, ovoce a zeleninu na zahradě a učit se základům vaření. Rodičům pomáhají vzdělávat se v oblasti zdravé výživy dětí.

„Ocenění nás jen dále utvrzuje v tom, že jdeme správným směrem. Stojíme si za tím, že u dětí by měly být zdravé stravovací návyky rozvíjeny už odmala a těší nás, že v tom nejsme sami,“ dodává Magdaléna Kapuciánová, ředitelka Mateřské školy Semínko v Toulcově dvoře, www.msseminko.cz.

Skutečně zdravá škola

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého školního stravování. Usiluje o to, aby si děti jídla vážily, znaly jeho hodnotu, dokázaly si je vychutnat a naučily se, jak vzniká. Program funguje pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství. Do programu se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Mohou se pokusit se o získání bronzové, stříbrné a zlaté medaile za splnění kritérií programu Skutečně zdravá škola. Momentálně je zapojeno 259 škol z celé České republiky a 22 z nich již splnilo bronzová kritéria. Program Skutečně zdravá škola podporuje primátorka hlavního města Prahy, několik senátorů, členů sněmovny, hejtmanů, krajských a městských zastupitelů a řada osobností. Rozvoj programu je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.Více na: http://www.skutecnezdravaskola.cz/.

Kontakt:

O Mateřské škole Semínko

Mateřskou školu Semínko v areálu Toulcova dvora založila v roce 2003 Emilie Strejčková jako neziskovou organizaci, obecně prospěšnou společnost. Semínko je soukromou mateřskou školou s environmentálním vzdělávacím programem, zaručuje kvalitu a odbornost, je akreditovanou školkou, zapsanou v rejstříku MŠMT. Stavebními kameny výchovně-vzdělávacího programu jsou ekologická výchova, vzdělávání a osvěta (EVVO), výchova k udržitelnému rozvoji (VUR) a zdravý životní styl. MŠ Semínko čítá cca 20 pracovníků. Kapacita školky je 61 dětí. Školka klade důraz na výchovu k udržitelnému rozvoji, děti tráví většinu času venku a jsou v kontaktu s přírodou a zvířaty na farmě. Za celou dobu působení prošlo školkou 485 dětí. Školka získala jako první v Praze titul „Skutečně zdravá škola“, je zapojena do projektu „Zdraví na talíři“, v roce 2012 získala vyznamenání jako projekt „Dekády pro vzdělávání k udržitelnému rozvoji“ pod záštitou UNESCO. Semínko spolupracovalo s Univerzitou Freiburg na pilotním projektu Lesní mateřská škola, dále s Univerzitou Leuphana z Lüneburgu a Univerzitou v Reykjavíku na Islandu. Úzce spolupracuje s Karlovou univerzitou pedagogickou fakultou a dalšími českými univerzitami, vyššími odbornými školami a vzdělávacími organizacemi.  Školka je zakládajícím členem Asociace lesních mateřských škol. Také spolupracuje s OMEP (Organisation Mondiale pour l´Éducation Préscolaire), světovou organizací pro předškolní vzdělávání. Více informací na: http://www.msseminko.cz/.

O Skutečně zdravé škole

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Usiluje jednak o změnu vyhlášky o školním stravování tak, aby odpovídala současným vědeckým poznatkům, a též o zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola. Program je určen školám a v jeho rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Pro žáky školy organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu. Více na: http://www.skutecnezdravaskola.cz/.

Zpět na výpis