Tisková zpráva: Co pro školáky na svačinu, když na chodbách lákají automaty, radí Skutečně zdravá škola

28. 6. 2016

Ani více než rok po schválení novely školského zákona, která zakazuje prodej nezdravých potravin, se totiž Ministerstvu školství nepodařilo schválit vyhlášku definující, co je to nezdravá potravina. A to i přesto, že první návrh vyhlášky předložený už v prosinci 2015 byl skvělý a z velké části se shodoval s tím, co prosazuje Skutečně zdravá škola. Připomínky totiž měli především velkovýrobci a firmy prodávající své výrobky v rámci programu Mléko do škol, který obsahuje celou řadu nezdravých potravin. Odborná garantka iniciativy Skutečně zdravá škola proto radí, co je vhodné dávat dětem na svačinu a shromáždila i recepty na školní svačinky, které jsou pro školáky dokonale vhodné a chutnají.

Jedním z úspěchů iniciativy Skutečně zdravá škola bylo prosazení novely zákona zakazující prodej nezdravých potravin ve školách. Nicméně ministerstvo školství ani za rok od přijetí této novely nebylo schopné připravit prováděcí vyhlášku, která by stanovila, jaké potraviny jsou pro školáky nezdravé. Snažit se motivovat děti, aby ve školních automatech nemusely nakupovat, je tedy prozatím jediným řešením tohoto problému.

A jak tedy na to?

„Pokud dítě kvalitně snídá a chodí každý den do jídelny na oběd, pak mu ke svačině stačí například pár kousků ovoce. Průzkumy ale ukazují, že stále velké procento dětí doma nesnídá. Pro tyto děti je pak vyvážené jídlo během svačinové přestávky důležité nejen pro zdraví a energii, ale i pro chování a školní výsledky,” radí Margit Slimáková, odborná garantka programu Skutečně zdravá škola.

Co tedy školákovi nabídnout, když nechcete, aby hned o první přestávce vyrazil pro sušenky a Colu do školního automatu?

„Vhodné je jakékoliv kváskové pečivo, které ani nelze vyrobit nekvalitně, s máslem, sýrem, vejcem nebo třeba luštěninovou pomazánkou a kouskem zeleniny. Takovou svačinu můžete střídat třeba s ovocnými nebo zeleninovými saláty, kašemi nebo domácími dezerty s chia semínky. Nezapomínejte také na nápoje, aby dítě nebylo odkázáno na sladké limonády z automatu. Úplně nejvhodnějším nápojem je čistá voda nebo neslazené čaje. Nejvíce dětem chutnají ty ze sušeného ovoce a šípků nebo rakytníku a bylinkových směsí s ovocem,” radí Margit Slimáková. Nedoporučuje naopak jakékoliv dietní potraviny, umělá sladidla, vysoce průmyslově upravované potraviny včetně margarínů, trans tuky, izolovanou vlákninu, zbytečná aditiva, jako jsou umělé příchuti anebo barviva a mnohé konzervanty.