Vyrábíme česnekovou pomazánku - MŠ Jakubčovice

21. 11. 2020
Mateřská škola Hradec nad Moravicí, okres Opava, příspěvková organizace

Význam česneku

O tom, že česnek má blahodárné účinky, ví snad každý.

Ponechme raději stranou informaci, že česnek je účinný proti upírům a podobným zlořádům. Jde o obecně známý mýtus, který však není a v nejbližší době zřejmě ani nebude dokázán. V první řadě proto musíme zmínit význam česneku v kuchyni. Během let jsme si na tuto surovinu tak zvykli, že její absence ve spoustě pokrmů je zkrátka neomluvitelná.

Možná ještě významnější je účinek česneku na zdraví člověka. Je považován za přírodní antibiotikum, neboť má velký obsah vitamínů, minerálů a antibakteriálních složek. Posuďte sami, co všechno česnek údajně zvládá:

  • Zlepšuje imunitní systém;
  • Chrání lidský organismus před nachlazením;
  • Je účinný proti bolesti v krku a při angíně;
  • Pomáhá snížit hladinu cholesterolu, zlepšuje tak krevní oběh, pročišťuje cévy;
  • Podporuje činnost srdce a reguluje krevní tlak;
  • Snižuje výskyt nádorů tlustého střeva a žaludku;
  • Údajně zlepšuje účinnost trávení;
  • Pomáhá tělu při zbavování se hlístů, roupů, škrkavek i ploštěnek typu tasemnice;
  • Odpuzuje parazity, jako jsou klíšťata.

U některých lidí se mohou po požití česneku objevit potíže jako pálení žáhy. Těm se doporučuje konzumace méně silných odrůd, jako je například český Blanin.

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací