Světový den výživy se blíží. Co plánujeme?

5. 10. 2017
Základní škola Ing. M. Plesingera-Božinova Neratovice

V tento den si s žáky připomeneme stálý problém nedostatku potravy v některých rozvojových zemích a naopak problémy s obezitou a nezdravou stravou ve vyspělých státech. Věnovat se budeme pojmům obezita, jak vzniká, jaké přináší rizika, jak poznám, že jsem obezní či nikoli. Na základě shlédnutého videa a diskuse se žáci pokusí vytvořit pět jednoduchých zásad, které pomáhají k udržení optimální váhy.

Co by však byla teorie bez praxe?

Dvě třídy vyráží na Dobrou farmu v Máslovicích, paběrkovat dýně, čímž si uvědomí, že dýně, které se nedají prodat do supermaketu kvůli druhé jakosti, nejsou navyhození. Přivezou je do naší školní jídelny a paní kuchařky z nich rády připraví něco dobrého.

Do projektu se samozřejmě s chutí zapojily také naše paní kuchařky.

V týdnu od 9. do 13. října bude celý jídelníček věnovaný podzimu. Ten přináší sklizeň čerstvých plodů letošní sezóny. A právě v čerstvosti je uchována kvalita všech výživových složek potravin. Podzimní zelenina a ovoce jsou doslova „nadupány“ vitamíny, minerály a enzymy, které z hlediska výživy v naší stravě nesmí chybět.

A co pro nás paní kuchařky v tomto týdnu připraví?

V pondělí servírujeme jako salátovou přílohu červenou řepu. K druhému jídlu se pro mlsné jazýčky podává ovesná kaše s jablky a skořicí. Jako nápoj nesmí chybět švestková šťáva. V úterý ochutnáme mrkvovou polévku. Hlavní jídlo bude doslova provoněné vůní lesa – hovězí na houbách s rýží. Druhý pokrm mletý řízek paní nadlesní pak dozdobíme sladkými brusinkami. Vše zapijeme jablečným moštem. Ve středu přidáme do hrachové kaše kořenovou zeleninu, která ji dodá lehkost a jemnost. Kdo raději těstoviny, nevadí, budeme je také podávat s restovanou podzimní zeleninou. Tentokrát nebude chybět ani sladká tečka - špaldový moučník. K pití uvaříme šípkový čaj. V pátek se můžeme těšit na polévku z červené řepy a ke kapustovému karbanátku se skvěle hodí zelný salát Coleslaw, který nás skvěle připraví na podzimní plískanice díky velkému množství vitamínu C.

Zapojte se a podpořte 16. října Světový den výživy i vy!

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací