Spálovská škola: voda k obědu, salátový bar i anketa o zdravém stravování

26. 2. 2016
Základní škola a Mateřská škola Spálov, příspěvková organizace

V polovině února se ve spálovské škole poprvé sešli členové akční skupiny pro stravování, aby probrali jednotlivé kroky na cestě za bronzovými kritérii Skutečně zdravé školy. Pan ředitel, dvě paní učitelky, vedoucí školní jídelny, paní kuchařka, dva zástupci školáků a zástupci rodičů vymýšleli plán, jak začít a z které strany se do projektu pustit. Velkou výhodou je, že jedna z maminek v akční skupině je profesí nutriční poradkyně a má přehled o provozu ve velkých kuchyních. Dokáže tedy společně s kuchařkami posoudit, jak reálné jsou některé návrhy a s čím vším je třeba počítat.

Chuť všech zúčastněných ke změnám dosavadních pořádků je však opravdu veliká. Spálovská škola si vytyčila cíl dosáhnout na bronzové kritérium už do konce školního roku – a to se před nedávnem předávalo pololetní vysvědčení.

Domluvilo se hned několik konkrétních úkolů a hned se začalo s jejich realizací. Dětem je nyní ve školní jídelně vydáván, vedle šťávy, také neslazený nápoj, a děti čistou vodu (k podivu mnohých dospělých) dobrovolně pijí. V tuto chvíli už je v provozu také salátový bar, na který se školáci i učitelé opravdu těšili.

A tím ve Spálově rozhodně nekončí. Ke školnímu stravování se prostřednictvím ankety budou moci vyjádřit jak děti a jejich rodiče, tak učitelé. Dále každá třída navrhne zdravá jídla, která pak ve školní jídelně připraví, a v jídelníčku bude v daný den uvedeno, kdo se o výběr oběda postaral. Podle dětí je ve školní jídelně v některých časech moc velký provoz, vedení školy se proto pokusí vymyslet lepší organizaci vydávání jídla. S přicházejícím jarem je aktuální i poslední úkol: s paní učitelkou pěstitelských prací budou probrány možnosti, jak využít vypěstované suroviny ve školní kuchyni.

Zkrátka na setkání akční skupiny panovala skutečně tvůrčí atmosféra. Je proto na místě všem, kdo se zapojili, velmi poděkovat za skvělé nápady i za ochotu najít si na podobné aktivity čas. Ať už se jedná o šikovné a nadšené osazenstvo spálovské školní kuchyně, pro dobrou věc vždy zaníceného pana ředitele, podporující pedagogický sbor, nebo o čerstvou energií nabité děti a jejich bezva rodiče. Díky všem!

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací