Skutečně zdravý stacionář

5. 4. 2016
Rehabilitační stacionář (zdravotnické zařízení - ošetřovatelská, rehabilitační a speciálně pedagogická péče o děti do 16 let se zdravotními problémy)

Rehabilitační stacionář je organizační složkou statutárního města Zlína. Ve stacionáři najdete děti se zdravotním postižením do šestnácti let, o které se stará personál „tet“. Dětem je poskytována všestranná péče zdravotní a ošetřovatelská, výchovně-vzdělávací, speciálně-pedagogická, terapeutická a rehabilitační. Rodičům a zákonným zástupcům pak podpora poradenská v oblasti mentálního a tělesného vývoje dítěte.

Budova stacionáře má svou hodnotu již v člověku, který ji stavěl pro svou rodinu a který ji poté daroval městu. Tímto člověkem byl známý cestovatel pan Jiří Hanzelka. V darovací smlouvě přímo uvedl, že budova má sloužit dětem. A tak tedy slouží dětem s různým druhem a stupněm postižení či znevýhodnění.

Vilku obklopuje krásná zahrada s ovocnými stromy. Snažíme se o ni pečovat a zvelebovat ji pro naše potřeby. Až se ukončí všechny projekty, výstavby a výsadby, budete v ní moci bloudit a přímo ze skluzavek ochutnávat plody malin a rybízu. Pokud si s sebou vezmete hodně velkého člověka, pomůže vám utrhnout jablíčko, třešeň či švestku. Profesionální kuchaři si už teď mohou do svých receptů utrhnout lístky pampelišky, kopřivy a popence. Z truhlíků voní pažitka, meduňka, máta a další bylinky. Každoročně zdobí zahradu dýně a cukety.

Aby se všem plodům dařilo, založili jsme si před lety vlastní kompost. Učíme se tak třídit nejen papír, plast a sklo, ale také zbytky z kuchyně. Možná by stálo za to mít své slepičky či prasátko. Žilo by se jim u nás určitě dobře.                                                                                                                                         

Co si vypěstujeme, to si i zpracujeme. Nejen paní kuchařky, ale také tety a děti jsou zapojeny do výroby sirupů, zavařenin, kompotů, křížal, pečených a sušených čajů. Pečeme medové perníčky a těšíme se, až ochutnáme náš první domácí chléb.

Paní vedoucí stacionáře se snaží dbát o zdravou a vyváženou stravu. Samozřejmostí jsou snídaňové kaše a na svačiny zdravé pomazánky s naklíčeným mungem, řeřichou apod. Na oběd nedostáváme jen maso, ale také čistě zeleninové polévky a bezmasá hlavní jídla.

Pokud se zeptáte našich kuchařek na jídlo, které s oblibou vaří a servírují, řeknou, že pečený bůček, knedlík a zelí. Ale pak začnou citovat recepty na bulgur s hlívou ústřičnou, kterou nejdříve orestují na cibulce. Jednoduše a chutně se dá upravit také kuskus se zeleninou dle ročního období. Rychlá a zdravá je pomazánka z avokáda či cizrny. Kuchařky to s námi nemají jednoduché, jelikož musí zvládnout uvařit i jídla pro děti s dietním omezením. Některým dětem také dělá problém přijmout jídlo v běžné úpravě. Zapojit se tak musí třeba mixér či kráječ.

Oblíbeným jídlem dětí jsou červené omáčky. Na vločkové, pohankové či jáhlové kaše si některé zvykaly dlouho. Ale trpělivost růže přináší, a připravovat různé kombinace se vyplácí. Takže i ti největší mrzouti dnes zvládnou vločkovou kaši třeba s ostružinami. Vždyť ostružiny nám rostou kousek od stacionáře! Tak proč si je na vycházkách neotrhat? Čerstvé i rozmražené, pořád jsou moc dobré.

I když nám některá z „omezení“ neumožní plně si vše obstarat, zařídit, zasadit a uvařit, máme z našeho zdravého stacíkového žití radost. Do našeho snažení zapojujeme také rodiče. Ti přece mají šikovné ruce a v knížkách plno dobrých receptů. Za každý oblíbený recept jsme rádi.

Rehabilitační stacionář, Žlebová 1590, Zlín

www.stacionar.cz

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací