Skutečně zdravá škola v MŠ Bohučovicích

21. 11. 2020
Mateřská škola Hradec nad Moravicí, okres Opava, příspěvková organizace

Máme za sebou již hodně práce vzájemnou spoluprací jsme na zahradě vytvořili nový bylinkový záhonek. Děti sázeli bylinky a do zeleninového záhonku jsme si zasadili brambory. A to není vše...chceme záhonek rozšiřovat o další zdravou zeleninu. Sbíráme dešťovou vodu, abychom mohli naše vypěstované dobroty zalévat sami. Abychom měli do budoucna výživnou půdu, pořídili jsme si nově kompostér, u kterého bude viset informační tabule, co do něj patří a co ne.

Brambory jsme na podzim sklidili a udělali jsme si ve školce dobrotu – domácí bramborové chipsy s pažitkovým dipem – pažitku jsme si nastříhali v našem bylinkovém záhonku. Bylo to výborné. Zpětná vazba se nám dostala skrze prázdné talíře :-)

Přišel čas sklidit v našem záhonku také náš pórek. Samozřejmě jsme jej chtěli všichni ochutnat, a tak jsme se dali opět do vaření – pustili jsme do výborného pórkového koláče. Děti se do vaření či pečení zapojují aktivně sami. A díky prožitkovému učení – krájením, loupáním, ochutnáváním, mají větší motivaci dobrotu ve finále ochutnat, ačkoliv mnohdy by třeba namítaly. Když děti vidí, jak se dobrota tvoří krok po kroku a podílí se na ni, chutná jim ještě více.

A také přišel čas na sklizeň bylinek z našeho záhonku – máty a meduňky. A jak jinak je na podzim využit než si z nich uvařit čaj podle svých chutí. A o tento zážitek jsme nechtěli připravit ani rodiče:-) Rodiče pomohli dětem ráno uvařit si čaj tzv.na míru. Použili jsme naše bylinky a rýmovník, který zdobí naši školku. K finálnímu dochucení nesměl chybět ani citrón a med.

A přišel čas, kdy jsme všechno sklidili, ale co teď? No přece ČESNEK!  Přírodní antibiotikum. V dnešní době potřebujeme ještě více podporovat naši imunitu. Česnek děti znají, ale pro jeho specifickou chuť, je dobré je už teď motivovat, aby se na náš výsledek zahradnické péče, těšily. Přijel Martin na bílém koni a my jsme si s dětmi udělaly česnekovou pomazánku, abychom se připravili na přicházející zimu. Pomazánku ochutnaly všechny děti :-) Některé si přidávaly. Přemýšlely jsme, jakou pochutinu bychom si z česneku udělali příště. Hlavičku česneku jsme si rozkláli podélně a zkoumali pod lupou. Je to náš kamarád :)

Děkujeme rodičům a rodinným příslušníkům za spolupráci – od jedné maminky jsme dostali borůvky. Malé keříky, které jsme si zasadili na zahradě do země a do záhodnou a teď budeme jen čekat, zda se ujmou a co se nám na nich urodí. Jiní nám přinesli zase brambory na zasazení, dýně, bylinky či česnek.

S dětmi naše jídla hodnotíme. Hodnotíme také obědy, výsledky zapisujeme do jídelních lístků a na konci měsíce budeme vyhlašovat nejoblíbenější jídlo měsíce dle sečtených hlasů. Může to být také zpětná vazba pro paní kuchařky. A inspirace pro rodiče :-)

Vypracovala: Bc. Klapetková Pavla, vedoucí učitelka

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací