Školení kuchařek Skutečně zdravé školy 2019

12. 9. 2019
Mateřská škola Varnsdorf, Pražská 2812, příspěvková organizace

Ve středu 21. srpna 2019 hostila MŠ Zahrádka ve Varnsdorfu další ze seminářů Skutečně zdravé školy o tak trochu jiném vaření.

Některé věci začneme s přibývajícím časem považovat za samozřejmé, i když to tak není. My dospělí si jednou za čas dopřejeme bůček nebo nějaký ten hamburger, i když víme, že se to moc nemá. Ale je opravdu nutné, aby se děti odbývaly chipsy a Coca-Colou?

Někde se nad tím zamysleli už před dlouhou dobou. U nás už jste párkrát o projektu Skutečně zdravá škola mohli číst, hodně v souvislosti právě s MŠ Zahrádka, která si principy kvalitního stravování vzala za své. A to tak, že dle šuškandy někteří rodiče při umísťování dětí do mateřských škol právě k tomuto trendu přihlížejí a snaží se své ratolesti propašovat právě sem.

Místní si ale nechtějí nechávat své know-how jen pro sebe, rádi se podělí s ostatními. Takže na seminář o principech zdravého vaření pozvali zájemce z dalších městských školek. A kuchyně byla plná…

Ano, některé suroviny nevšední a málo známé. Naproti tomu ale klidně kupované i v marketech, jsou-li prověřeny. Vzduchem tu létaly tipy a zkušenosti. Jací dodavatelé ano, jací ne. S čím je problém a co je dostupné snadno. Co je už v některých školkách (naštěstí) běžné a kde mají které děti jaké chuti. A několikrát od lektorky zaznělo, že není důležitá přesná nápodoba receptu, ale princip a využití vlastních zkušeností.

Sami manažeři programu na FB uvádějí:

Jste ve společnosti lidí, ne všechny znáte. Přesto je tam atmosféra jako hrom.

Včera to ani na školení nevypadalo. Milé a tvůrčí setkání to bylo. S bezva ženskejma! Vařilo se, jak jinak, už se přeci schyluje ke konci prázdnin a … tak se hodí mít novou inspiraci. Sešli jsme se všichni na Zahrádce, naší úžasňákovské bronzové mateřince. Ještě než se uvařilo, připravila Jana domácí pohoštění, džbány s ochucenou vodou, jo, skvělé!!!

A Katka ovládla plotnu a hodně receptů a jídel se točilo kolem v kuchyních zapomenutých JAHEL. Slané, sladké, zavářky. A taky cuketa a čerstvý kopr. A dýně hokaido, která se právě sklízí. A řepa. A luštěniny a koření na dochucování. A pak rozdat recepty a šup vyzkoušet. Tak ať dětem chutná!!!

Přítomným kuchařkám chutnalo velmi, takže lze předpokládat, že zkušenosti se budou šířit dál…

Školení kuchařek Skutečně zdravé školy 2019 1Školení kuchařek Skutečně zdravé školy 2019 1Školení kuchařek Skutečně zdravé školy 2019 1Školení kuchařek Skutečně zdravé školy 2019 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací