Rodiče a prarodiče na školní zahradě vítáni! A co nás letos překvapilo?

4. 5. 2018
Základní škola Duhovka

Naše škola pozvala v rámci oslav Dne Země rodiče, prarodiče a všechny příznivce zahradničení na školní zahradu a slavili jsme hlavně činnostmi na zahradě jako kompostováním, sadbou květin, úpravou přírodního prostředí pro zábavu a uklízením jednotlivých zákoutí zahrady. 

Duhovka se rozhodla pro dlouhodobý projekt a to kompostování, které nám skvěle zapadá, jak do problematiky zdravého stravování a s tím spojen ekosystém, tak do osvěty o plýtvání jídla a důležitosti vracet půdě to, co si z ní bereme.  Čímž tedy uzavíráme celý tento cyklus. 

Kompostování je tedy projektem školy, kterého se zúčastňují nejen děti, ale i zaměstnanci školy a někteří rodiče. Myšlenku recyklace bioodpadu jsme nedávno povzbudili proškolením všech pracovníků školy a následně i dětí, všichni se snažíme třídit veškerý odpad, který patří na kompost. Zejména svačiny se staly krásným praktickým nácvikem na kompostování. Prostory školy jsme na tuto činnost vybavili speciálními nádobami, takže kompost na zahradě dostává pravidelné bio příspěvky. Za pomoc při zavádění nových pravidel děkujeme Katce z organizace Ekodomov.
Jen jsme s kompostem začali, hned se nám předvedl v nevídané kráse a to zajímavým nálezem, který pro nás bude nyní znamenat opatrné zacházení s kompostovou hmotou. 

Zjistili jsme, že v kompostu se zabydlel vzácný živočišný druh, nosorožík kapucínek. Tento brouk je na našem území přísně chráněn, protože patří k ohroženým druhům. Často si oblíbí právě komposty, kde se několik let vyvíjejí jeho larvy. Účastníci páteční akce se setkali jak s dospělými brouky, kteří se vyznačují nápadným „rohem“ na hlavě (samečci), tak s larvami. Všichni členové broučí rodinky byli samozřejmě vráceni opatrně do kompostu, v budoucnu tedy musíme do jejich teritoria zasahovat jen velmi opatrně.


Z minulého roku, díky nápadu skutečně zdravé školy, víme, že rodiče a prarodiče přinesou na zahradu nejen své zkušenosti a znalosti, ale také nadšení z toho, že mohou pomoci dobré věci! Věříme, že pro všechny generace to byla skvělá zábava a příležitost ke společnému učení se na zahradě. Letošní kompostování se stalo důležitou spojkou mezi kuchyní, dětmi, učiteli, rodiči a celou komunitou školy. 

Slunné počasí bylo jako na objednávku, takže to byla velká zábava. Díky všem!

Rodiče a prarodiče na školní zahradě vítáni! A co nás letos překvapilo?   1Rodiče a prarodiče na školní zahradě vítáni! A co nás letos překvapilo?   1Rodiče a prarodiče na školní zahradě vítáni! A co nás letos překvapilo?   1Rodiče a prarodiče na školní zahradě vítáni! A co nás letos překvapilo?   1Rodiče a prarodiče na školní zahradě vítáni! A co nás letos překvapilo?   1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací