Přebrali jsme ocenění Skutečně zdravá škola

26. 10. 2015
Akademie Hotelnictví a cestovního ruchu - střední škola, s.r.o.

Program podle britského vzoru Food for Life proslaveného Jamie Oliverem spustila na začátku letošního roku iniciativa Skutečně zdravá škola, která pomáhá školám a školkám zlepšit stávající stravování a výchovu dětí k odpovědnému přístupu k jídlu.

V rámci konference Skutečně zdravá škola bylo v prostorách Magistrátu hlavního města Prahy slavnostně oceněno 6 z 15 škol, vybraných do pilotního projektu. Přihlášeno jich bylo 70 z celé České republiky.

V rámci programu je třeba plnit určitá kritéria. Na jejich realizaci se podílela nejen školní jídelna Akademie hotelnictví, ale i studenti, jejich rodiče a personál školy. Kuchařky například nevaří ze zmražené zeleniny, ale výhradně z čerstvé. Suroviny podle možností pocházejí od místních dodavatelů. V jídelně funguje poradce, který žákům pomáhá při výběru jídel a řídí chod jídelny, každý z rodičů má možnost do jídelny kdykoliv přijít a ochutnat.

K dalším opatřením patří nabídka nápoje, který není doslazený, výběr z pěti hlavních jídel nebo možnost ohřát si ve školní jídelně vlastní donesené jídlo v mikrovlnné troubě. Toho využívají především žáci se speciálními dietními omezeními. Každý strávník si také může vyžádat informace o dodavatelích a původu surovin. Ve školním bufetu se neprodávají produkty z běžné velkoobchodní sítě, ale produkty připravené ve školní jídelně podle zásad zdravé výživy.