Planting for summer

14. 6. 2019
Třebešín jazyková školka

This week, we weeded and cleaned our garden plot at school with the help of teachers. We cleared the soil and prepared it for planting. We dug two rows and we planted two types of peas, sugar snap peas and yellow split peas. Then we dug a row for beans and stuck in stakes for them to grow on. 

We also had a delicious snack in the garden in order to commemorate the start of the planting. We enjoyed the refreshing morning air, which was cooler thanks to the thunderstorm. A great day at Lipa preschool :)

Planting for summer 1Planting for summer 1Planting for summer 1Planting for summer 1Planting for summer 1Planting for summer 1Planting for summer 1Planting for summer 1Planting for summer 1Planting for summer 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací