Neplýtváme potravinami

16. 10. 2020
Mateřská škola Turnov, Alešova 1140, příspěvková organizace, 511 01 Turnov

Od pondělí  5. 10. 2020, se v naší školce uskutečnil projekt, v rámci SZŠ, který se jmenuje „Neplýtváme jídlem“.

Hlavní snahou bylo kladně motivovat děti, aby dojídaly své jídlo a neplývaly tak potravinami. Nejdříve jsme předem vážili veškeré zbytky potravin v MŠ, vyšlo nám, že za týden v průměru vyhodíme 20 kg zbytků. To nám přišlo alarmující a rozhodli jsme se to výrazně zredukovat.

Po celý týden jsme dětem, prostřednictvím prožitkového učení, vysvětlovali důležitost celého projektu. Do každé třídy jsme vytvořili tabuli, kde děti po tom, co sní svačinu a oběd – přilepí samolepku. Děti malovaly, sportovaly a také soutěžily, kdo bude mít na konci týdne nejvíce samolepek (dojedených pokrmů). Celý týden jsme opět vážily veškeré zbytky a musíme říci, že se nám podařilo zredukovat objem odpadu z 20 kg na 10, 350 kg – což nás velmi potěšilo.

A díky tomu jsme zjistili, že když je snaha a kladná motivace k dojídání pokrmů, děti se abnormálně snaží a zbytky se opravdu dají omezit. Doufáme, že nám snaha vydrží a budeme se i nadále snažit zanechávat co nejméně zbytků a pomáhat tak naší zeměkouli.

Neplýtváme potravinami  1Neplýtváme potravinami  1Neplýtváme potravinami  1Neplýtváme potravinami  1Neplýtváme potravinami  1