Kupadla - oslava letního slunovratu

28. 6. 2019
Lesní klub Lesokruh

V okamžik slunovratu se Slunce dostává nad obratník Raka a dny se zase začnou pomalu zkracovat. Jedno z méně pragmatických pojetí je, že Dubový král, který se zrodil o zimním slunovratu, umírá a předává vládu králi Cesmínovému, který dnešním dnem začne sílit, aby o zimním slunovratu zase převzal vládu Dubový král a tak pořád dokola :)

Letošní slavnost, která se konala v areálu tábora J. A. Komenského v Bělči nad Orlicí, jsme zahájili v kruhu, který byl zatím největší, který pamatujeme. Zazpívali jsme si a pověděli, co a proč to vlastně slavíme. Poté jsme se vydali ke studánce v nedalekém lese, aby nás moc její vody ochránila před nemocemi. Cestou jsme sbírali květiny na ozdobení studánky a také na věnce. Pěšina nás dovedla do borůvkového ráje, a tak někdo pil čistou vodu, někdo vodu ochucenou borůkami a téměř všichni si cpali pusu modrými kuličkami. Po návratu do tábora ženy vily věnečky z květů a děti s dopomocí vyráběly lodičky z kůry a svíček z včelího vosku. Mezitím se hravě snědl kotlík (kotel) vynikající polévky zvané všelijačky a opeklo se několikero špekáčků. Posilněni jsme se vydali na břeh rybníka, kde proběhla koupel, která má přivolat dostatek vláhy pro nadcházející zemědělskou sezónu, pouštění svíček s přáním či modlitbou k zemřelým předkům a divoké cákání. Při návratu se někdo ještě zastavil na projížďku na opravdických lodích při soumraku, někdo se rozloučil a někdo zasedl k ohni. Od ohně se odsedalo až někdy po půlnoci… Spalo se ve stanech, autech, v chatě i pod širákem. Ráno probíhalo veselé balení, uklízení, ale také bujaré projížďky a koupání na rybníce. Byla to krásná oslava se skvělými lidmi. Díky všem, kdo dorazili, díky za všechny dobré nápoje a pokrmy a skvělou atmosféru, díky správci areálu za poskytnutý azyl :)

Kupadla - oslava letního slunovratu 1Kupadla - oslava letního slunovratu 1Kupadla - oslava letního slunovratu 1Kupadla - oslava letního slunovratu 1Kupadla - oslava letního slunovratu 1Kupadla - oslava letního slunovratu 1Kupadla - oslava letního slunovratu 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací