Děti na farmě

28. 6. 2018
ZŠ a MŠ Malšice

V kravíně je ustájeno  550 krav, které  se volně pohybují po klimatizované budově, relaxovat mohou na vodních postelích a k dispozici mají i různá drbátka. Mezi nimi projíždí automatický vysavač a sbírá výkaly.

2 x denně docházejí krávy do dojírny, kde jsou osprchovány a podojeny. Krávy jsou prý velmi chytré a samy se naučí do dojírny přicházet i odcházet. Každá kráva má na noze náramek, který zaznamenává její pohybovou aktivitu a podle ní zootechnik ledacos pozná. Byli jsme svědky i pedikúry , tedy broušení kopyt. Nejvíce se nám ale líbilo v teletníku, kam  přivezli právě narozené telátko. Telata mají v uších barevné rozlišení, aby se poznalo, jestli se jedná o holku nebo  kluka. Na krku mají obojek s čipem, který jim umožní přístup k potravě, která je jim dávkována automaticky v potřebném množství.

Viděli jsme velmi moderní provoz s mnoha přístroji, kde krávy žijí v opravdovém pohodlí.

Mgr. Jana Krejčířová

Děti na farmě 1Děti na farmě 1Děti na farmě 1