Co dělají žížaly?

16. 9. 2016
Mateřská škola Mozaika Jihlava, Březinova 114, příspěvková organizace - pracoviště MŠ Dvořákova 11

Žížalí domeček v naší školce

V letošním školním roce jsme se v rámci projektu Kouzelná zahrádka zapojili do další, pro nás zcela nové aktivity a to sice pěstování kalifornských žížal ve vermikompostéru, který je určen i do školky /chodba, třída apod./. Paní vedoucí učitelka z naší školky domluvila pěknou a pro děti, ale i nás zajímavou akci zaměřenou na žížalí život ve vermikompostéru. V březnu za námi přijela p. Mirka Paclová a na ni už u nás čekal prázdný vermikompostér, který jsme dostali od firmy Plastia jako sponzorský dar. Všichni jsme pozorovali přípravu kompostéru na žížalí život a postupně padaly otázky typu: - proč tam dáváme hlínu, proč karton, zeleninu, skořápky apod. Děti pozorovaly, jak se chovaly malé žížalky v hlíně a slíbily, že se o ně budeme starat. Děti se postupně zapojovaly do krmení, vědí, co žížalky mohou a co ne a proč. Domluvili jsme se, že žížalí domeček nesmí zůstat otevřený, aby se žížalky nevydaly na výlet. Žížalky rostou jako z vody, už máme v domečku další patro, bereme je i na „výlet“ na školní zahrádku, kde se najde pro ně plno dobrot, pravidelně je „sprchujeme“  a jediné, co se nám zatím nevede je „žížalí čaj“. Projekt zaujal i naše rodiče a někteří se i informovali na možnost pořízení žížalího kompostéru i domu. Vzhledem k tomu, že se blíží letní prázdniny, jsme všichni zvědaví, co se stane s žížalkama přes léto….

 Krátká zpráva po prázdninách:

Po letních prázdninách jsme byli všichni zvědaví, jak pokračoval „život žížalek v jejich domečku“. Byli jsme plní očekávání, jestli nám po létě  žížalky přibyly nebo naopak jestli nám neubyly. Během léta jsme je pravidelně krmili, osvěžovali je sprškou vody, ale přece jenom jsme byli ve školce méně než během školního roku a proto jsme byli mile překvapeni, když jsme po létě zjistili, kolik žížalek a „žížalých miminek“ se nám v vermikompostéru objevilo. Dokonce jsme i stáčeli první žížalí čaj, který jsme použili na kytičky a záhonek na šk. zahradě. Jediné, s čím si nevíme rady, je výskyt mušek v kompostéru. Budeme rádi když nám poradíte, jak je odstranit nebo aspoň minimalizovat jejich výskyt.

  

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací