Chefs in Training - Two-toned Fitness Balls

7. 10. 2019
Třebešín jazyková školka

This week we really stressed our fine motor skills. We started with a mixture of healthy ingredients; tvaroh, white yogurt, a little honey, chia seeds, peanut butter, and hemp seeds. We tried to identify each ingredient by the smell. The most important thing was to add enough shredded coconut to make the mixture stick together. After all of this was mixed, we split it into a ratio of 2:1 and then added a bit of 100% cocoa to the larger amount, and raisins to the smaller amount. We first rolled the smaller white amount into balls and let them cool in the fridge. We then made the larger brown mixture into a sort of pancake, placed the smaller white ball inside and covered it with the cocoa mixture. We put these in the fridge overnight and had for yummy snack. 

Chefs in Training - Two-toned Fitness Balls 1Chefs in Training - Two-toned Fitness Balls 1Chefs in Training - Two-toned Fitness Balls 1Chefs in Training - Two-toned Fitness Balls 1Chefs in Training - Two-toned Fitness Balls 1Chefs in Training - Two-toned Fitness Balls 1Chefs in Training - Two-toned Fitness Balls 1Chefs in Training - Two-toned Fitness Balls 1Chefs in Training - Two-toned Fitness Balls 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací