Chefs in Training- Sweet Potato Mash

21. 1. 2019
Třebešín jazyková školka

Looking at a sweet potato, the children guessed that it was a pumpkin, a carrot, or something strange. When they were given a chance to try it, the children refused. However, once they started to mash it, they had lots of fun and helped each other. After combining the masshed sweet potato with coconut milk, maple syrup, cinnamon, and sea salt, the children used their arm muscles to mix it well. We layered the mash with a variety of chopped nuts and drizzles of maple syrup. The second tasting went very well, they even asked for seconds. 

Chefs in Training- Sweet Potato Mash 1Chefs in Training- Sweet Potato Mash 1Chefs in Training- Sweet Potato Mash 1Chefs in Training- Sweet Potato Mash 1Chefs in Training- Sweet Potato Mash 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací