Chefs in Training - Stuffed Mini Peppers

4. 3. 2019
Třebešín jazyková školka

We made yummy stuffed peppers today! We combined two different types of fresh, creamy cheeses to make a yummy stuffing mixture. We first started with washing and cutting the peppers, and removing the seeds from the insides. After, we used knives and our fingers to spread the cheesy mixture inside the cut peppers. We sprinkled on additional herbs for taste and set the peppers aside to be placed quickly in the microwave, to heat for 45 seconds. We took these home to enjoy with our families. 

Chefs in Training - Stuffed Mini Peppers  1Chefs in Training - Stuffed Mini Peppers  1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací