Chefs in Training - Stuffed Dates

27. 5. 2019
Třebešín jazyková školka

We started the lesson trying a piece of date and tasting how sweet natural fruit is. But not everyone liked it as much as bonbony or chocolate. We made the stuffing first, combining tahini and natural peanut butter with shredded coconut. We heated it up briefly in the microwave to help thicken it. We added a little cinnamon and vanilla for taste and mixed it together. We then learned how to cut dates in half, making sure to only cut halfway in order to have something to scoop the filling into. Everyone enjoyed plucking out the pit of the date. After, we stuffed the dates and sprinkled the tops with crushed raspberry. We left them in the fridge to harden overnight, and will enjoy them for morning snack. 

Chefs in Training - Stuffed Dates 1Chefs in Training - Stuffed Dates 1Chefs in Training - Stuffed Dates 1Chefs in Training - Stuffed Dates 1Chefs in Training - Stuffed Dates 1Chefs in Training - Stuffed Dates 1Chefs in Training - Stuffed Dates 1Chefs in Training - Stuffed Dates 1Chefs in Training - Stuffed Dates 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací