Chefs in Training - Pickled Veggies

11. 2. 2019
Třebešín jazyková školka

This week in cooking club, the children chose different kinds of veggies, which we washed and cut for pickling. We used red onion, radishes, and cucumbers. After cutting them up, we added them to jars, and we decided on what kind of spices we would use, between salt and pepper, cumin, and bay leaves. After adding a combination of vinegar and water, we secured the tops and now, we must wait patiently for about two weeks. It's one of the hardest things for us to do! 

Chefs in Training - Pickled Veggies 1Chefs in Training - Pickled Veggies 1Chefs in Training - Pickled Veggies 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací