Chefs in Training - Paleo Avocado pudding

25. 3. 2019
Třebešín jazyková školka

This week, our Cooking club made pudding. But not just the regular kind from a package, but real! We mushed together very ripe bananas and ripe avocadoes to get a good consistency. Then we added a dash of 100% maple syrup for added sweetness and real cocoa powder to make it chocolate. The children got a laugh out of using the immersion mixer to make everything very smooth and then we put it in the fridge to get cool and solidify slightly. We enjoyed eating for snack the next day! 

Chefs in Training - Paleo Avocado pudding 1Chefs in Training - Paleo Avocado pudding 1Chefs in Training - Paleo Avocado pudding 1Chefs in Training - Paleo Avocado pudding 1Chefs in Training - Paleo Avocado pudding 1Chefs in Training - Paleo Avocado pudding 1Chefs in Training - Paleo Avocado pudding 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací