Chefs in Training - Oreo Truffles

17. 12. 2018
Třebešín jazyková školka

This week the children made Oreo truffles. They worked hard banging the cookies until they were small little pieces. Some didn't realize how much strength they had to put into it. They did a great job mixing in the cream cheese, everyone trying to hold the bowl. The hardest part was using our fine motor skills to rolls the mixture into balls. Some of them turned into logs or mush instead. After, we coated them in liquid dark chocolate and sprinkled them with leftover cookie crumbles. The children had to wait until the next day to take them home to eat. They were not so willingly patient. 

Chefs in Training - Oreo Truffles 1Chefs in Training - Oreo Truffles 1Chefs in Training - Oreo Truffles 1Chefs in Training - Oreo Truffles 1Chefs in Training - Oreo Truffles 1Chefs in Training - Oreo Truffles 1Chefs in Training - Oreo Truffles 1Chefs in Training - Oreo Truffles 1Chefs in Training - Oreo Truffles 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací