Chefs in Training - Mini Pizza Faces

3. 12. 2018
Třebešín jazyková školka

This week the children got creative in our Cooking club. We used different types of food to create faces on our pizzas. We used whole wheat tortillas, cut into smaller circles as the pizza dough. We had shredded gouda and eidam cheese, plus bio ham, tomato sauce (made without sugar), olives, tomatoes, and peppers. The children enjoyed making both happy and sad faces, and using different foods to make different body parts. 

Chefs in Training - Mini Pizza Faces 1Chefs in Training - Mini Pizza Faces 1Chefs in Training - Mini Pizza Faces 1Chefs in Training - Mini Pizza Faces 1Chefs in Training - Mini Pizza Faces 1Chefs in Training - Mini Pizza Faces 1Chefs in Training - Mini Pizza Faces 1Chefs in Training - Mini Pizza Faces 1Chefs in Training - Mini Pizza Faces 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací