Chefs in Training - Cucumber Roll-ups

18. 2. 2019
Třebešín jazyková školka

This week, the cooking club had to use lots of patience when dealing with the cucumber rolls. We started by washing the cucumber and peeling it width-wise to make long, wide pieces. We then combined fresh cheeses to make a nice spread. After we used the left-over cucumbers and cut those, along with red bell peppers, into small long pieces. With everything prepared, we began to assemble. We started with a long piece of cucumber, which we then spread on the cheese, placed a couple pieces of pepper and cucumber, seasoned with herbs, and rolled up and fixed in place with a toothpick. Yum! 

Chefs in Training - Cucumber Roll-ups  1Chefs in Training - Cucumber Roll-ups  1Chefs in Training - Cucumber Roll-ups  1Chefs in Training - Cucumber Roll-ups  1Chefs in Training - Cucumber Roll-ups  1Chefs in Training - Cucumber Roll-ups  1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací