Chefs in Training - Carrot balls

25. 2. 2019
Třebešín jazyková školka

This week the Cooking club made healthy carrot balls, full of nutritious goodness. We started by learning how to use a grater, and grating two carrots into fine pieces. After, we mixed in different kinds of raisins, crushed nuts, chia seeds, and oats to make a nice healthy mixture. We then added in a little honey, a little bit of date syrup, and nut butter to combine everything in to a fine dough like material. We used our skills to roll the dough in small balls, which we left in the fridge to cool and harden. We got to take them home to share with our moms and dads. 

Chefs in Training - Carrot balls  1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací