Březen měsíc zdravé výživy ve škole Svítání

29. 6. 2016
Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, o.p.s.

Letos byly naše svačinky mnohem pestřejší. Ochutnali jsme například javorový sirup, různé druhy obilných kaší, které jsme si společně v hodinách připravovali ve cvičné kuchyňce. Zajímavá byla také ochutnávka knackerbrotů apod. Dále jsme každý týden vytvářeli různé pomazánky z pro mnohé netradičních surovin jako červená čočka, cizrna a různých druhů zeleniny. 

14. března jsme se vydali na exkurzi do kravína Tuněchody. Výlet pro nás byl velmi zajímavý, dozvěděli jsme se, jak to v takovém zařízení chodí, viděli jsme stroje na dojení mléka a pochopili, odkud se bere mléko v obchodě. Měli jsme možnost hladit si telátka a pozorovat krávy při krmení.

Velký den pro nás byl „farmářský trh“, který jsme uspořádali 22. 3. v prostorách školní jídelny. Byl zde připraven velký výběr sezónní zeleniny, kterou si žáci s pomocí učitelů vybrali, aby z ní další den připravili zdravou pochoutku na ochutnání pro ostatní. Následující den jsme v jídelně měli možnost vyzkoušet například pomazánky z bílé ředkve, ředkviček, různé druhy salátů ze zelí, celeru, ale i batátů a jiných zajímavých plodin.

Měsíc březen vyvrcholil v úterý 29. 3., kdy jsme nejen slavnostně otevřeli nový zahradní altán, který nám bude sloužit jako přírodní učebna, ale zároveň jsme si v tělocvičně postavili „farmářský stánek“. Každá třída si připravila nějaké plodiny, většinou z papíru, z kterých jsme poté za doprovodu scének a písniček vytvořili stánek. 

Měsíc zdravé výživy jsme zakončili 31. března seminářem Skutečně zdravé školy, kdy jsme si odpoledne společně s rodiči připravovali zdravé svačiny. Do školy zavítala paní Olga Chlápková a paní Hanka Murphy, přivezly s sebou zajímavé zdravé potraviny, z nichž jsme si připravili například polentový dezert, pomazánku z balkánského sýra a paprik, nebo třeba zelenou ptačincovou – žabincovou pomazánku.

Měsíc zdravé výživy se letos opět vydařil, zdravé svačinky měly u žáků velký úspěch a za rok si ho určitě rádi zopakujeme. 

Simona Panušková a Veronika Fousková, paní učitelky

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací