Bioodpad není odpad

30. 8. 2019
ZŠ Mohylová

CELOŠKOLNÍ PROJEKT BIOODPAD NENÍ ODPAD

Ve středu 24.4. jsme se všichni zúčastnili projektu, který se věnoval bioodpadu. Tentokrát jsme se mohli zapsat na stanoviště ve třídách, ale i venku na zahradě. Mohli jsme pozorovat život v kompostéru, dozvědět se něco nového o chovu slepic, králíků i prasátka. Někteří si vybrali sledování živočišného trusu, hmatové pytlíčky nebo stezku naboso. Ve třídách měly paní učitelky připravené povídání o zpracování odpadů, spotřebě vody, pozorování mikroskopem. Mnohé lákala žížalí televize, kde jsme mohli pozorovat organismy, které žijí ve vermikompostéru. Zpestřením bylo zpívání a tancování, úspěch mělo tradiční vaření. Novinkou byla návštěva obchůdku Neobaleno, kde prodávají potraviny do přinesených nádob a tím šetří naše životní prostředí.

Projekt „Bioodpadnení odpad“na ZŠ Mohylová Magistrát hlavního města Prahy podpořil ve školním roce 2018/2019 projekt Bioodpad není odpad, který se zabývá minimalizací bioodpadu ve směsném komunálním odpadu a podporuje kompostování jako způsob nakládání s bioodpadem. Projekt je primárně cílen na žáky a učitelé mateřských a základních škol, jež zapojuje do celého cyklu nakládání s bioodpadem, od třídění, přes zpracování až po následné využití zpracovaného bioodpadu a možnost vypěstování si vlastních rostlin. Do projektu se zapojilo 5 škol: MŠ Na Vrcholu, ZŠ Pražačka, ZŠ Mohylová, MŠ K Roztokům a MŠ Hvězdička.Dnes jsme zavítali na ZŠ Mohylovou, abychom se podívali, jak v projektu pokračují a domluvili se spolu na dalších krocích spolupráce a byla radost vidět, s jakou vervou se do projektu pustili. Tato škola jde příkladem správné praxe předcházení vzniku odpadu. Biologicky rozložitelným odpadem, který produkují ve školní kuchyni,krmí králíky a slepice, které chovají na školní zahradě. To, co králíci a slepice  nezkonzumují, pak hází do kompostéru, kde přetváří bioodpad na cenný kompost.Do těchto činností se nezapojují pouze žáci, ale také někteří rodiče, kteří aktivně přináší bioodpad ze svých domácností. Nově ve škole přibyl také červený kurník –„hotel pro slepičky“ a je tak patrné, že se škola drží i zásad wellfare zvířat.Škola má také čtverečkové záhonky, aby zapojila děti do celkového cyklu využití bioodpadu, kdy ze zpracovaného biomateriálu vytvoří kvalitní hnojivo, které následně použijí na vypěstování rostlin, jejichž zbytky budou posléze opět sloužit jako krmivo pro zvířata a kompostér. Těmito kroky uzavírají kruh a to, co si od přírody berou, jí opět vrací zpátky. A vše za pomoci dětí, které se takto přímo učí, jak zacházet s přírodními zdroji.

Bioodpad není odpad 1Bioodpad není odpad 1Bioodpad není odpad 1Bioodpad není odpad 1Bioodpad není odpad 1Bioodpad není odpad 1Bioodpad není odpad 1Bioodpad není odpad 1Bioodpad není odpad 1Bioodpad není odpad 1Bioodpad není odpad 1Bioodpad není odpad 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací