V červnu vaříme s … Kateřinou Halamovou

30. 5. 2017
Skutečně zdravá škola

Kateřina je lektorka kurzů vaření pro školní jídelny Skutečně zdravých škol. Vedle toho lektoruje kurzy vaření v Akademii léčivé výživy a pro širokou veřejnost. Na svých kurzech propojuje informace o výživě s vědomostmi získanými cestováním po celém světě, se studiem ekologie a tradičních východních medicín. Zároveň je trenérkou mezinárodního programu MISP Masáže ve školách.

„Po mnoho let jsem měla možnost žít a pracovat v nejrůznějších koutech světa, kde jsem se vždy nechala inspirovat místními zvyky a tradicemi ve stolování a používáním nejrůznějších bylin, zelenin a koření, čehož bohatě používám v každodenní přípravě jídel. V dnešním rozporuplným světě se soustředím na propojování souvislostí. Nejde jen o cukry tuky a bílkoviny, které si na talíř položíme, ale také to, v jaké roční době co konzumujeme, kde to bylo vypěstováno a jakým způsobem. Proto ráda učím stravování podle ročních období, kde se inspiruji prvky tradiční čínské medicíny a 5 elementů a stejně tak kurzy hubnutí či bezlepkového vaření“, vysvětluje Kateřina. Její nabídku kurzů můžete najít na www.zivost.cz.

Bezlepkové pohankové houstičky a kešu tzatziki

Pro červnový čas jsem si pro Vás připravila recept na bezlepkové pohankové houstičky a kešu tzatziky. Kopr a okurky jsou již aktuální a není nad čerstvě sklizené u nás vypěstované, které nám v teplých dnech jsou skvělým osvěžením. A bezlepkové houstičky jsou rychlým receptem na vynikající pečivo, které chutná všem. Odlehčit lepku v jídelníčcích se snažíme nastolit i v kritériích Skutečně zdravé školy např. tím, že klasické české recepty zahušťujeme např. kukuřičnou či  pohankovou moukou a jelikož klasické pečivo z pšeničné mouky máme většina z nás každý den na talíři, velmi doporučuji od něj občas upustit. 

Houstičky z pohankové mouky (cca 15 ks)

 • 300 g mletého lnu
 • 300 g pohankové mouky
 • 600 ml vlažné vody
 • 40 g psylia
 • 3 ČL soli
 • 1 PL mahá koření
 • 1 ČL semínek černého kmínu (černucha setá)

Postup přípravy: Nejdříve si připravíme mletý len, který spolu s psyliem smícháme s 600 ml vody a necháme alespoň 1 hodinu stát (klidně necháme přes noc). Tuto gelovitou směs poté smícháme s pohankovou moukou, přidáme mahá koření a černý kmín či jiné koření dle vlastní preference. Ze vzniklého těsta tvarujeme bochánky velikosti malé housky, které pečeme je na pečícím papíře při 180°C po dobu 40 minut.

Tzatziki

Abychom měli na houstičky co namazat

Suroviny:

 • 1 okurka
 • svazeček kopru
 • 1/2 hrnku kešu ořechů
 • 1/2 hrnku vody
 • 2 PL jablečného octa
 • 1 stroužek česneku
 • 1/2 ČL soli

Postup přípravy: Kešu ořechy si můžeme namočit předem, ale není to nutné. Namočené či v suchém stavu je s vodou a jablečným octem, koprem a solí rozmixujeme do hladka. Vznikne nám dip zelené barvy. Okurku nastrouháme nahrubo, necháme chvíli odstát, odstátou vodu slijeme (nevyléváme, je dobré ji vypít). Přidáme zelený koprový dip, promícháme a můžeme servírovat na houstičkách ozdobené ředkvičkami či rajčetem.

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací