Tip na měsíc září

7. 9. 2015

Zdravé svačiny pro školáky

Školní rok začíná a s ním naše dennodenní starost s tím, co dát dětem do školy na svačinu, aby jim to chutnalo a bylo zdravé. Abychom vám rozhodování a přípravu svačin usnadnili, připravili jsme pro vás s našimi kolegy několik tipů.

Soutěž!

A pokud máte svoje vlastní osvědčené zdravé svačinky, dejte nám o nich vědět prostřednictvím naší facebookové stránky. Stačí přidat krátký recept a fotku a jste v soutěži o nejzdravější svačinu! Tři vítěze odměníme dárky od našich partnerů. 

Tip č. 1: Domácí svačinky Zdeňky Kollárikové

Zdeňka Kolláriková je propagátorkou bio potravin a jednou z regionálních koordinátorek programu Skutečně zdravá škola. V prvé řadě je ale skvělou kuchařkou a také autorkou knížky receptů Moje BIO pochoutky, ze které nám připravila několik zdravých domácích svačinek, jaké si můžete snadno připravit i doma. Podívejte se na video na Margit TV. 

Tip č. 2: Inspirace na snídaně pro školáky i dospěláky a recepty od Kuchařky ze Svatojánu

Na tom, že by děti měly chodit do školy po kvalitní snídani, dokonce panuje shoda mezi výživovými experty, což se někdy může zdát jako vzácnost téměř srovnatelná s výskytem jednorožců. „O to více, mě při mých vystoupeních překvapuje velké množství dětí a dospělých, kteří pravidelně nesnídají anebo si myslí, že nejvyššího výkonu dosáhnou po Snickers s Colou anebo po rohlíku s nutelou,“ říká Margit Slimáková, odborná garantka Skutečně zdravé školy.

Jak hravě a zdravě snídaně anebo svačinky zvládat? Margit pro vás ve spolupráci s Evou Francovou připravila řadu receptů „kaší do skleniček“.

Přinášíme vám jednu ochutnávku. 

Ostružina

Potřebujete:

4 lžíce ovesných vloček (50 g)
150 ml mléka (nebo rostlinného nápoje)
10 lískových oříšků
1 lžička medu
10 – 15 ostružin

Tip č. 3: tři tipy od Martina Jelínka ze Školy zdravého vaření

Svačinky od Martina Jelínka dodají sílu tělu i mysli a navíc chutnají i dětem, které se jinak zdravé stravě snaží vyhýbat.

Raw jahodový jogurt

Suroviny:

Kešu 50g
Jahody 80g
Mandlové mléko 30ml
Javorový sirup
Citrón
Vanilka

Doba přípravy:

7 minut (bez namáčení)

Příprava:

Kešu vložíme do sklenice s vodou a necháme je alespoň osm hodin namáčet. Po několikahodinovém koupání ořechy scedíme a vložíme je do výkonného mixéru spolu se lžičkou javorového sirupu, dvěma lžícemi mandlového mléka, špetkou vanilky a pár kapkami citrónové šťávy.

Pak všechny ingredience důkladně rozmixujeme do podoby bělostného hladkého krému. Ten přesuneme do servírovací sklenice a jeho povrch pokryjeme jahodovým pyré, které jsme si vytvořili rozmixováním čerstvých jahod. Jakmile se rudá vrstva jahod uvelebí na bílém „kešu jogurtu“ můžeme se lžičkou zabořit do sametově jemného dezertu, jehož lahodně sladká smetanová chuť si nás získá hned po prvním ochutnání…

Dobrou chuť!

Výhody:

1. Snadná a rychlá příprava.
2. Nízký glykemický index.
3. Silně netradiční, lahodná a osvěžující chuť.
4. Zastoupení vápníku a hořčíku.
5. Absence laktózy.

Avokádová pomazánka s mákem

Suroviny:

Avokádo 50 g
Limetka
Himalájská sůl
Pepř
Mák 10 g
Celozrnné kváskové pečivo 2 ks
Sušená rajčata v olivovém oleji 20 g
Olivy
Cherry rajčata 50 g

Doba přípravy:

5 minut

Příprava:

V žádném případě není náročná. Patřičné množství dokonale zralého avokáda rozmačkáme vidličkou na kaši, zakápneme čerstvě lisovanou limetkovou šťávou, mírně posolíme, opepříme, přidáme lžíci máku a důkladně promícháme. Pečivo navíc ozdobíme sušenými rajčaty naloženými v olivovém oleji, jako plně funkční „atrakci“ přidáme ještě olivy (v našem případě zralé a bez aditiv). Podáváme s čerstvými cherry rajčátky, velikost porce by se měla odvíjet od naší celkové tělesné hmotnosti a schopnosti našeho trávicího traktu zpracovávat ty nejlepší suroviny, které je schopen trh s naším umem nabídnout.

Výhody:

1. Rychlá a snadná příprava.
2. Nízký glykemický index.
3. Dostatek tuků i sacharidů.
4. Dobrá stravitelnost.
5. Ohřívající dopad.

Kouzlo babího léta

Suroviny:

Quinoa 50 g
Mandle 20 g
Dýňová semínka 10 g
Hroznové víno 50 g
Ostružiny 50 g
Hořká čokoláda 85% 20 g

Doba přípravy:

7 minut

Příprava:

Považuji za svoji povinnost vydráždit vaše představy, v lepším případě i chuťové buňky, silně atraktivní snídaní, na kterou není možné zapomenout. Základem jejího složení je quinoa, kterou uvaříme v nesolené vodě, což nám zabere 5 minut. Scedíme a začneme zdobit mandlemi, dýňovými semínky, hroznovým vínem, lahodně čerstvými ostružinami a celé překvapení zalijeme rozpuštěnou hořkou čokoládou.

Výhody:

1. Nízký glykemický index.
2. Rychlá příprava.
3. Vynikající chuť.

Tip č. 4: Doporučení Skutečně zdravé školy na provoz školních bufetů a automatů a přípravu svačin pro žáky 

“Škola má být pro děti nejen místem vzdělávání, ale i vzorovým prostředím, ve kterém čerpají hodnoty, návyky a informace i mimo školní hodiny. Má pro děti vytvářet zdraví stravovací prostředí. A školní automaty plné slazených nápojů a chipsů jsou opakem tohoto vzorového prostředí. Ony ukazují, že nezdravé potraviny jsou v pořádku,” říká odborná garantka Skutečně zdravé školy Margit Slimáková.

Zde najdete detailní návrh toho, co by mělo a nemělo být označeno za zdravou svačinu podle občanské iniciativy Skutečně zdravá škola a její odborné garantky MUDr. Hany Krejčí. Důraz by měl být kladen na neslazené nápoje, čerstvé ovoce, zeleninu, zakysané mléčné produkty, ořechy a například sytější kvásková pečiva s pomazánkami apod. Sladkosti lze také nabízet, pokud se dodrží rozumné a přesně definované množství cukru v nich obsažené a neobsahují barviva, zbytečné konzervanty apod.

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací