Ze statku do školy

25. 6. 2020
Skutečně zdravá škola

Návštěvy farem mohou dětem a žákům poskytnout inspirativní prostředí v reálném světě, kde se dozví o produkci potravin, životních podmínkách hospodářských zvířat, otázkách životního prostředí a kulturním dědictví potravin. To, co se naučí, ale nemusí zanechat na farmě. Existuje spousta příležitostí rozvíjet to, co se naučili, zpět ve škole a ve třídě.

Cílem projektu Ze statku do školy bylo rozšířit zkušenosti s návštěvou farmy sdílením příkladů osvědčených postupů, které mohou pedagogové použít k prozkoumání témat souvisejících se zemědělstvím ve třídě nebo na školní zahradě a začlenit tento typ vzdělávacích aktivit do výuky během školního roku.

Projekt Ze statku do školy financovaný z programu Erasmus+ je projektem mezinárodního partnerství, do kterého se zapojilo osm partnerů ze sedmi evropských zemí. Cílem projektu je podpora vzdělávacích institucí, které chtějí do svých osnov zařadit výuku o jídle a zemědělství. Projekt nabízí případové studie osvědčených vzdělávacích postupů z různých evropských zemí a umožňuje bezplatný přístup k výukovým materiálům. Vytvořené vzdělávací materiály jsou určeny na podporu pedagogů při vytváření vlastních projektů zaměřených na zemědělství, jako například realizace školního farmářského trhu, pěstování zeleniny na školních zahradách,  nebo i výuka o tom, jak vytvořit svůj vlastní film o cestě na farmu!

Projekt Ze statku do školy sestavil řadu inspirativních případových studií, filmů, pracovních  listů a odkazů na zajímavé vzdělávací nástroje, aby inspiroval a podpořil pedagogy ve vytváření vlastních vzdělávacích programů o pěstování, jídle a zemědělství ve třídě. Vzdělávací zdroje byly rozděleny do šesti sekcí, přičemž každá z těchto sekcí se zaměřovala na jiný aspekt výuky o jídle a zemědělství: zdroje na rozvoj podnikavosti, zdroje pro výuku pěstitelských dovedností, zdroje o zemědělství, zdroje o jídle a vaření, zdroje na rozvoj sociálních dovedností a zdroje pro rozvoj digitálních dovedností. V každé sekci najdou učitelé spoustu nápadů pro zábavné a poutavé projekty a vše, co potřebují k výuce:

Existuje mnoho výhod, které mohou žáci získat z venkovní výuky, a to jak v oblasti vzdělávací, tak fyzické. Venkovní výuka stimuluje všechny smysly, prožitky mohou v žácích zanechat dlouhodobé dojmy. Venkovní výuka může nabídnout příležitosti pro fyzickou práci, která může mít celou řadu pozitivních přínosů pro fyzické a duševní zdraví. Na zemědělských farmách a školních zahradách se mohou žáci seznamovat s širokou škálou zeleniny, ovoce a živočišných produktů, což jim umožňuje lépe porozumět svým stravovacím návykům.

Webový portál Ze statku do školy je určen pro pedagogy formálního i pro neformálního vzdělávání. V České republice funguje řada ekologických vzdělávacích center, které sami realizují nebo pomáhají školám realizovat vzdělávání venku nebo propojují vzdělávací farmy se školami a učiteli. Věříme, že i oni budou vytvořené vzdělávací nástroje využívat.

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací