Tisková zpráva: Skutečně zdravá škola spouští pilotní program zlepšování školního stravování - přihlásit se může každá škola

7. 1. 2015
Adéla Flejšarová

Praha, 7. ledna 2014 - Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa, která se snaží o změny ve školním stravování, a to jak o změny legislativní (změna vyhlášky o školních jídelnách, změna spotřebního koše), tak i praktické přímo ve školách. Podle britského vzoru Food for Life Partnership proslaveného Jamie Oliverem spouští právě nyní pilotní program pro školy a školky, který pomáhá zlepšit stávající školní stravování a výchovu dětí k odpovědnému přístupu k jídlu. Program Skutečně zdravá škola poskytuje zdarma školám know-how a pomáhá rozvíjet stávající možnosti škol v oblasti kultury zdravého stravování. Do programu se může přihlásit do konce ledna každá škola/školka, pro letošní pilotní ročník jich bude vybráno 10 až 15 po celé České republice.

Základem programu Skutečně zdravá škola jsou tři pilíře:

1. Zlepšení stravování ve školních jídelnách - výpomoc s hledáním zdrojů lokálních potravin, kurzy pro vaření z čerstvých sezónních surovin, zlepšení prostředí jídelny

2. Zapojení tématu jídla do školního vzdělávacího plánu - semináře pro učitele, jak učit děti o jídle, o jeho pěstování a významu pro zdraví, přírodu a prosperitu regionu, výlety na farmy v okolí škol, rozvoj a využívání stávajících kapacit škol (školní zahrada, cvičná kuchyně...)

3. Zapojení širšího okolí školy do aktivit v oblasti zdravého stravování - zapojení rodičů, podpora ke zdravému stravování i mimo školu, informování o související problematice

„Zapojená škola si vybírá, které body programu jsou pro ni prioritní, tak aby dokázala splnit kritéria Skutečně zdravé školy. My se školami a jimi vybranými zástupci budeme úzce spolupracovat. Zakládáme si na tom, že program nelze aplikovat shora, ale musí se v něm aktivně angažovat sama škola a jí vybraní zástupci - učitelé, hospodářka, kuchařky a samozřejmě žáci. My poskytujeme know-how, kurzy, metodiky a návody, každá škola je ale specifická a sama musí rozhodovat, jak co včlenit do své struktury a systému," vysvětluje fungování programu Bohuslav Sedláček, zakladatel občanské iniciativy Skutečně zdravá škola.

Do letošního pilotního ročníku bude vybráno 10 až 15 škol a školek po celé zemi. Koordinátoři Skutečně zdravé školy budou ve vybraných školách pomáhat do konce školního roku s aplikací programu a zároveň budou sledovat jeho výsledky. Po vyhodnocení výsledků bude program upravený pro specifika českého školství a příští školní rok je v plánu masivnější zapojení škol, které budou mít o program zájem.

Veškeré informace, know-how i materiály poskytuje Skutečně zdravá škola zdarma, školy nesou pouze náklady, které si samy vyčlení na splnění kritérií (např. náklady na výlety dětí, rozvoj školní zahrady apod.). Program Skutečně zdravé školy je založen na tom, že kvalitní neznamená dražší a správné stravování dětí je ve školách možné i za současných finančních podmínek. 

Školy se mohou do programu přihlásit do konce ledna prostřednictvím formuláře na http://www.skutecnezdravaskola.cz/skutecne-zdrave-skoly. Do poloviny února pak budou vybrány pilotní školy a test poběží do konce školního roku.

Co to je Skutečně zdravá škola

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Usiluje jednak o změnu Vyhlášky o školním stravování tak, aby odpovídala současným vědeckým poznatkům, a též o zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola.

Program je určen školám, v rámci kterého se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin, splňujících kritéria Skutečně zdravé školy. Pro žáky organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu. 

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací