Rozhovor s Petrem Fejkem, ambasadorem Skutečně zdravé školy

3. 10. 2017
Skutečně zdravá škola

Své manažerské zkušenosti čerpá zejména z 13-letého působení ve funkci ředitele Zoo Praha (1997 – 2009). Během této doby zoo překonala ničivou povodeň, modernizovala celý svůj areál a její návštěvnost stoupla ze 400 tisíc na 1,3 miliónu osob ročně. V roce 2008 se stala nejnavštěvovanějších turistickým cílem v České republice a americký magazín Forbes ji zařadil na 7. místo v žebříčku nejlepších zoo světa.

Vedle toho například řídil Českou národní budovu v New Yorku (2010) nebo zastával funkci ombudsmana Českých drah (2011). V současné době pracuje na vzniku prvního velkého zábavního parku v České republice.

Ocenění: PR osobnost roku (2004) / Manažer roku  (2005) / Marketér roku (2006) / Cena ministra životního prostředí (2008)

Petr Fejk podporuje iniciativu Skutečně zdravá škola. Osobně se s ním můžete setkat na naší konferenci 4. listopadu. 

V čem vás zaujal program Skutečně zdravá škola a proč jste se rozhodl jej podpořit?

Vychoval jsem dvě děti a negativnímu vlivu školních jídelen, tak jak je zná většina z nás, jsem je neuchránil. Každá iniciativa, která dokáže zabojovat s rigiditou českých škol, je mi sympatická. Ať se jedná o přístup k dětem, nové metody výuky nebo o stravování. Mám rád, když škola vede děti k samostatnosti, zvídavosti a ušlechtilosti. Když produkuje nikoli stádo, ale osobnosti.

Určitou dobu jste působil jako pedagog. Jak vnímáte roli školy v oblasti vzdělávání o jídle?

Ve škole by podle mě nemělo jít jen o koncentraci vědomostí, ale o všestrannou kultivaci mladých lidí před vstupem do praktického života. Vedle spousty letopočtů, vzorečků a názvů děl jako by už nezbývalo místo na to, co je dennodenně obklopuje a spoluvytváří jejich povahu, názory a návyky. Jídlo je jednou z nejdůležitějších vizitek každého z nás. Základ péče o sebe sama. Pokud to pro školu není plnohodnotné pedagogické téma a v jídelně jen zaplňuje dětem žaludky, namísto rozvoje přispívá spíše k jejich deformaci. 

V současné době se věnujete projektu Orbis Pictus Park. Můžete ho krátce představit?  

Je to projekt prvního velkého zábavního parku v České republice. Něco, co je ve vyspělých částech světa standardní součástí volnočasové nabídky, podobně jako aquaparky nebo zoo, ale u nás zatím neexistuje. Bohužel se nám zatím nedaří sehnat klíčové investory. A tak v současnosti připravujeme menší verzi našeho projektu přímo v Praze, abychom investorům i veřejnosti ukázali, jak kreativně a zajímavě se dá tento žánr dělat. Nejde totiž o žádnou kopii cizího parku, ale o originální, specificky českou cestu, jak se bavit, a přitom rozvíjet fantazii, hravost a humor pro celou rodinu.  

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací