Program Skutečně zdravá škola je přesně to, o co usilujeme

7. 4. 2016
Skutečně zdravá škola

Romano, co vás vedlo k zapojení do programu Skutečně zdravá škola?

Ve stacionáři během minulých let proběhla spousta změn. Jednou z nich, a to velmi zásadní, byla změna v přístupu ke stravování dětí. Nemůžu říct, že by se ve stacionáři vařilo úplně špatně. Byla to taková poctivá domácí kuchyně. Ovšem jídelníček, který se tradoval od sedmdesátých let minulého století, založený na pečivu a mléku ke svačině a masu k obědu, nutně volal po změně.

O programu jsem se dozvěděla na semináři PharmDr. Margit Slimákové a okamžitě mě napadlo zkusit se zapojit. I když nejsme školské zařízení, nebyl s tím žádný problém. A program Skutečně zdravá škola je přesně to, o co usilujeme. Zapojit se mi přišlo naprosto přirozené. Samozřejmě, že nemůžeme program naplňovat takovým způsobem jako mateřské a základní školy. Můžeme jej ale přizpůsobit svým možnostem a hlavně můžeme tímto způsobem vyjadřovat svůj postoj a podporu.

 Jakou roli hraje strava u dětí, které máte v péči?

Obrovskou. Všechny děti, o které pečujeme, mají zásadní zdravotní problém. Buď se s ním narodily nebo přišel později. A proč tento primární problém ještě zhoršovat špatným stravováním? Některé děti potřebují dietu, většina dětí potřebuje upravit konzistenci jídla (namixovat, namačkat, nakrájet). Prostě co dítě, to individualita. Můžeme si to dovolit, vaříme dvaceti dětem. Většina našich dětí má problémy s komunikací, nedokáže ovlivnit, co bude jíst a pít. Je to na zvyklostech a zodpovědnosti rodičů nebo nás pečovatelů. A pokud jsem tou zodpovědnou osobou já, tak budu vždy prosazovat zdravé a rozumné stravování. Mám štěstí, že většina kolegů tuto snahu podporuje. Na začátku to ale nebylo vůbec jednoduché. Každá změna je bolestivý proces.

 Jaké jsou vaše plány? Co chystáte v rámci programu Skutečně zdravá škola?

Naším plánem číslo jedna je poskytovat dětem a rodinám dětí s postižením co nejlepší komplexní péči. Pomoci udržet dobrý zdravotní stav dětí co nejdéle. A v tom nám může pomoci i program Skutečně zdravá škola. Pokusíme se nějakým způsobem zapojit. Už teď organizujeme pro děti, pro rodiče i veřejnost spoustu zajímavých aktivit, které často souvisí se zdravým životním stylem, a v tom budeme i nadále pokračovat. V současné době probíhá v naší zahradě velká rekonstrukce. Výsledkem by měla být zahrada s herními centry, která budou vybavena tak, aby si mohly hrát všechny děti. Hřiště totiž mohou být pro všechny. I ležící dítě si může hrát v písku. Říkáme tomu inkluze. Také jsme započali s návratem ovocných stromů a keřů, proběhla společná výsadba, i s rodiči. Zahrada je rozsáhlá a naším cílem je, aby byla opravdu „jedlá“. V červnu budeme péct kváskový chleba, nějaké zkušenosti máme, tak se chceme podělit. Plánů je hodně.

 Jak se staví k otázkám stravování rodiče dětí?

Většina našich rodičů věnuje stravování svých dětí velkou pozornost. Potýkají se s problémy, které si většina ani nedokáže představit. Samotný příjem jídla bývá problém, děti mívají těžké poruchy polykání, mohou mít podvýživu nebo naopak nadváhu, velmi často trpí zácpou, problémů je hodně. Děti přicházejí z rodin s nejrůznějšími zvyklostmi a my je ve stacionáři respektujeme. Například pokud je dítě zvyklé pít čistou vodu, tak ji dostává i u nás. Stacionář pracuje v konceptu bazální stimulace. V rámci tohoto konceptu se také věnuje hodně péče příjmu stravy, oblíbených a neoblíbených jídel, stimulaci orofaciální oblasti, ale to je na dlouhé povídání. Změny v jídelníčku rodiče vítají. Stravování dětí řešíme s rodiči osobně nebo jednou za čas žádáme rodiče o vyplnění informačního dotazníku.

Jaké je nejoblíbenější jídlo ve vaší jídelně?

Máme dvě skupiny strávníků. A je jedno, jestli jsou to děti nebo dospělí. Masovou a zeleninovou. Za masovou skupinu to bude svíčková omáčka se šesti a za zeleninovou určitě bulgur s hlívou ústřičnou. Dětem obecně velmi chutnají omáčky.

Více informací o stacionáři najdete zde

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací