Proč nemůžeme doporučit?

19. 8. 2020
Skutečně zdravá škola

Některé vedoucí školních jídelen nás svým dotazy upozornily, a my jsme si následně ověřili, že v některých  produktech dodavatele J.K.FOOD Jaroslav Kostera s logem CEFF - Potraviny a doplňky stravy bez zbytečné chemie,  jsou obsaženy glutamáty.

Glutamáty jsou v produktech „schovány“ pod  těmito názvy: „bílkovinný hydrolyzát, sójový hydrolyzát, hydrolyzované proteiny, kvasničný extrakt, autolyzované kvasinky, želatina, kaseinan sodný nebo vápenatý, kvasnicový výtažek, rostlinný bílkovinný hydrolyzát, hydrolyzovaná rostlinná bílkovina, sojový extrakt.

Jedná se o látky, ze kterých glutamát vznikne po zahřátí potraviny. Skutečně zdravá škola upozorňuje školní jídelny na tyto alternativní názvy na obalech výrobků v manuálu Čteme etikety, který vytvořila ve spolupráci s Fér potravinou.

Fér potravina odhaluje nebezpečí skrytých glutamátů i na svých webových stránkách www.ferpotravina.cz . Dozvíte se, že výrobci přišli na způsob, jak použít zvýrazňovače chutí a vůní, známé pod souhrnným názvem glutamáty, bez jejich přímého uvedení.

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací