Otevřený dopis paní ministryni

2. 11. 2015

Vážená paní

Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D.

ministryně školství, mládeže a tělovýchovy

Karmelitská 7

118 12  PRAHA 1

 Ve Vsetíně 2. listopadu 2015

Obědy zdarma pro děti 1. - 3. třídy a zlepšení stravování - žádost o přizvání do debaty

Vážená paní ministryně,

jako zakladatel občanské iniciativy Skutečně zdravá škola bych rád reagoval na Vaše vyjádření, které jsem zaznamenal na serveru Lidovky.cz (http://www.lidovky.cz/skolaci-budou-mit-obedy-zdarma-chce-to-ministryne-valachova-pqi-/zprávy- domov.aspx?c=A151027_155808_ln_domov_ele).

V článku je mimo jiné zmíněno, že chcete s odborníky jednat o možnostech zvýšení kvality školních obědů, a jistě projde širokou debatou i téma obědů zdarma. Rád bych v této souvislosti nabídl naše zkušenosti v oblasti školního stravování a požádal o přizvání do zmíněného okruhu odborníků.

Lepší školní stravování prosazuje iniciativa Skutečně zdravá škola už dva roky. Při plnění programu Skutečně zdravá škola zlepšují školy kulturu stravování již nyní, a to v rámci stávající právní normy. Věříme ale, že změna vyhlášky o školním stravování, především tzv. spotřebního koše, by výrazně pomohla k dalším pozitivním změnám a nabízíme i možná řešení vyzkoušená v praxi jak v České republice, tak v zahraničí.

Ačkoli rozumíme potřebě podpořit sociálně slabší rodiny, za dobu našeho působení se nesetkáváme ani tak s problémem vysoké ceny školních obědů (nepamatuji si ani jeden případ), ale především s tím, že děti jedí “s požehnáním zákonů” nezdravě, z nekvalitních potravin, za použití chemických dochucovadel a polotovarů, a v neposlední řadě se jídlem ve velkém plýtvá. Věřím, že jen omezení plýtvání by mohlo být součástí řešení, aby si každá rodina mohla školní obědy dovolit. Proto je ale třeba zvýšit kvalitu pokrmů, zlepšit prostředí jídelen a vzdělávání žáků, pedagogů, pracovníků jídelen a rodičů. A o tom bychom v odborném kruhu chtěli diskutovat.

Děkujeme za zvážení naší žádosti a věříme, že společně můžeme dobré české školní stravování ještě vylepšit.

S přáním hodně štěstí a sil ve vedení našeho školství

Mgr. et Mgr. Bohuslav Sedláček

zakladatel občanské iniciativy Skutečně zdravá škola

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací