Na zahradě ZŠ a MŠ Žďár nad Orlicí proběhl ve spolupráci šesti vzdělávacích subjektů školní farmářský trh

25. 10. 2019
Skutečně zdravá škola

10. října 2019 proběhl na zahradě ZŠ a MŠ Žďár nad Orlicí ve spolupráci šesti vzdělávacích subjektů školní farmářský trh. Pod koordinací programu Skutečně zdravá škola připravili děti a žáci okolních škol a skupin farmářský trh, který neměl k běžnému farmářskému trhu příliš daleko. Lišil se snad jen tím, že zde od počátku panovala namísto konkurence spolupráce.

Žáci pracovali pod vedením svých učitelů na přípravách od května 2019. Vyzkoušeli si, kolik úsilí stojí za vypěstováním červené řepy, bylinek, nasušením květin, výrobou sýrů, ale také propagováním akce, obsluhou stánků, přívětivém přístupu k zákazníkovi, správném vracení peněž až po vyhodnocení celé akce.

Projekt školní farmářský trh skvěle rozvíjí klíčové kompetence u žáků a mezipředmětové vztahy. Přípravy byly realizovány v rámci těchto školních předmětů: výtvarná výchova, pracovní činnosti, výchova ke zdraví, přírodopis, matematika, český jazyk, prvouka, hudební výchova a informatika. Propojení s realitou zažili žáci i díky účasti několika okolních farmářů.

Akce nebyla pouze o prodeji a nákupu sezónního zboží, ale na své si přišli i milovníci kulturních vystoupení. O tanečně-hudební úvod se postaraly děti z mateřských škol Albrechtice a Týniště město a závěrečné vystoupení patřilo parkouristům ze ZŠ Borohrádek.  

Všechny zapojené organizace hodnotí akci jako velmi zdařilou a chtějí se do ní v příštích letech zapojit v podobném duchu znovu. S vydělanými penězi naloží žáci různě. Někteří plánují koupi hraček či vzdělávacích pomůcek, jiní poskytnou finanční dar psímu útulku či jiné dobročinné účely. 

A co o akci říkají zapojené školy?

,,Do trhu jsme zapojili i rodiče, a dokonce se nám podařilo zapojit i sad pana Hlaváčka z Domašína, který věnoval různé druhy jablek.“

,,Farmářský trh byl pro děti zajímavou akcí. Naučil je, že nic není zadarmo. Musely samy ocenit zboží a vyrobit cenovky. Některé komodity samy vyráběly. Naučily se, že prodává obal a pochopily, proč jsme naše zboží zdobili. Prodávající se naučili práci pod tlakem a spolupracovat.“

,, Podle nás se jarmark velmi vydařil, nabídka výrobků ze škol byla pestrá a  podle ohlasů uspokojila všechny návštěvníky. Dětem přinesla radost ze zájmu o jejich práci. Díky této zajímavé a přitažlivé akci se tu sešli nejen rodiče dětí, ale i lidé z okolních obcí, kteří se, podle jejich slov, už několik let neviděli.“  

Na realizaci školního farmářského trhu se podílely tyto subjekty: ZŠ a MŠ Žďár nad Orlicí, ZŠ a MŠ Albrechtice nad Orlicí, ZŠ a MŠ Čermná nad Orlicí, MŠ Týniště město, spolek Lesokruh a ZŠ TGM Borohrádek.

Akce proběhla pod záštitou programu Skutečně zdravá škola, za finanční podpory Ministerstva zemědělství a věcné podpory MěÚ Borohrádek.

Na zahradě ZŠ a MŠ Žďár nad Orlicí proběhl ve spolupráci šesti vzdělávacích subjektů školní farmářský trh 1Na zahradě ZŠ a MŠ Žďár nad Orlicí proběhl ve spolupráci šesti vzdělávacích subjektů školní farmářský trh 1Na zahradě ZŠ a MŠ Žďár nad Orlicí proběhl ve spolupráci šesti vzdělávacích subjektů školní farmářský trh 1Na zahradě ZŠ a MŠ Žďár nad Orlicí proběhl ve spolupráci šesti vzdělávacích subjektů školní farmářský trh 1Na zahradě ZŠ a MŠ Žďár nad Orlicí proběhl ve spolupráci šesti vzdělávacích subjektů školní farmářský trh 1Na zahradě ZŠ a MŠ Žďár nad Orlicí proběhl ve spolupráci šesti vzdělávacích subjektů školní farmářský trh 1Na zahradě ZŠ a MŠ Žďár nad Orlicí proběhl ve spolupráci šesti vzdělávacích subjektů školní farmářský trh 1Na zahradě ZŠ a MŠ Žďár nad Orlicí proběhl ve spolupráci šesti vzdělávacích subjektů školní farmářský trh 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací