MŠ Klubíčko z Pardubic pořádá svůj první farmářský trh!

25. 9. 2017
Skutečně zdravá škola

Celostátní akce, která probíhá na podzim 2017, má za cíl propojit školy s místními podnikateli v oblasti dobrého jídla a navazovat vztah s řemeslníky a zemědělci v regionu a pomáhat dětem a žákům poznat, odkud potraviny pocházejí a kolik práce dá je vyprodukovat.  Školní farmářský trh umožní zaměstnancům školy, dětem, žákům a jejich rodičům, ale i široké veřejnosti přijít a zakoupit si čerstvé lokální produkty.

Děti budou mít možnost pracovat a hrát si na celé zahradě na více než 10 stanovištích, které připravily učitelky mateřské školy, a která jsou motivována podzimními plody.

Na trh jsou pozváni místní nebo blízcí zemědělci a producenti, konkrétně Minimlékárna Juliana Tuněchody, Rodinná farma Částkov, Kunětická zmrzka Kunětice, Doležalův med Lhota pod Libčany a také Kruh zdraví Chrudim či Fit, zdraví a výživa Staré Hradiště (pampelišková káva). Návštěvníci budou také mít možnost ochutnat dobroty od paní kuchařek ze školní kuchyně.

„Velmi vítáme aktivity, které pomáhají dětem pochopit, odkud se bere jídlo, a které propojují místní producenty se školami a veřejností. Už nyní nakupujeme lokální suroviny od prověřených dodavatelů a i na našem farmářském trhu budou mít rodiče možnost jednoho z nich osobně poznat a ochutnat jeho výrobky. Naše mateřská škola se dlouhodobě zabývá zdravou výživou a zdravým životním stylem vůbec. Pořádání školního trhu je ideální pro začátek školního roku a také zapadá do našeho konceptu, kdy se chceme věnovat farmaření jako takovému po celý tento rok,“ řekla ředitelka Mgr. Iva Škaloudová.

Mateřská škola Klubíčko získala bronzové ocenění v programu Skutečně zdravá škola již na jaře roku 2016.

Akce Školní farmářské trhy se koná pod záštitou ministra zemědělství České republiky Mariana Jurečky.