Luštěniny, luštěniny a zase ty luštěniny…

26. 5. 2017
Skutečně zdravá škola

Ano, všechny možné (a nemožné) druhy luštěnin byly opravdu tématem semináře pro paní kuchařky ze školních jídelen, a nejen pro ně! 

Toto praktické školení navázalo na informačně-vzdělávací seminář, kterého se na konci března zúčastnilo několik desítek zájemců, a které vyústilo v jeho praktické pokračování 18. května.

Již podruhé jsme se tedy sešli v zázemí Školní jídelny v Žamberku za podpory paní ředitelky Marty Kacálkové.

Očekávání účastnic semináře byla v zásadě velmi podobná - naučit se nové receptury a sdílet zkušenosti. Luštěniny totiž bývají ještě v mnoha školních jídelnách pořád podávány ve formě čočky na kyselo s párkem či hrachové kaše. Kromě podrobného přehledu druhů luštěnin se účastnice semináře dozvěděly, jak je správně vařit, jak s nimi zahušťovat, jak je dobře dochutit… 

Lektorka Skutečně zdravé školy, paní Olga Chlápková, prakticky předvedla, že je mnoho možností, jak luštěniny do školních jídelníčků zařadit, a že to mohou být skvěle chutnající pokrmy - vařila se polévka, hlavní jídla, varianty dezertů i salát. Kromě normovaných pokrmů si paní kuchařky mohly zapisovat mnoho a mnoho dalších variant jídel, která se sice nevařila, ale které zkušené kuchařky ve školních kuchyních zvládnou s přehledem připravit.

Po skončení semináře byly paní kuchařky požádány o vyplnění evaluačních dotazníků a jejich zpětná vazba nás moc potěšila! Na otázku: “Popište seminář jednou větou” se nám sešly odpovědi typu: “Zajímavý, obohacující”, “Inspirativní a využitelný v praxi”, “Úžasný” či “Delikátní”…

Děkujeme všem účastnicím za vřelá slova a pevně věříme, že pokrmy, které se na semináři naučily, budou s úspěchem zařazovat ve svých školních jídelnách či domovech!

Tento praktický seminář organizovala Místní akční skupina Orlicko, z.s. v rámci projektu Místní akční plán vzdělávání pro území ve správním obvodu obcí s rozšířenou působností Žamberk a Králíky. Jmenovitě bych ráda poděkovala za skvělou spolupráci paní Michaele Bokové, slečně Adéle Faltusové a panu Jiřímu Hruškovi!

Hanka Murphy, regionální koordinátorka Skutečně zdravé školy v Pardubickém kraji

Fotogalerie: MAS Orlicko, z.s.

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací