Inspirace z pilotních škol programu Skutečně zdravá škola

12. 6. 2015

Skvělý počin: Akční skupina pro zdravé stravování na Základní škole Ing. M. Plesingera-Božinova v Neratovicích sestavila v rámci naplňování kritérií programu Skutečně zdravá škola "DESATERO ZDRAVÉHO STRAVOVÁNÍ".

DESATERO ZDRAVÉHO STRAVOVÁNÍ

aneb jak pečujeme o naše zdraví na naší škole 

  1. Pijeme neslazené nápoje.
  2. Obědy máme z čerstvých surovin bez “éček“ a polotovarů.
  3. Vážíme si práce našich kuchařek a za jídlo jim vždy  poděkujeme.
  4. Vytváříme příjemnou atmosféru při stolování.
  5. Zveme rodiče na ochutnávky našich školních obědů.
  6. Pěstujeme si vlastní bylinky na školní zahradě.
  7. Ovoce a zeleninu nakupujeme od místních farmářů.
  8. Navštěvujeme farmy.
  9. Učíme se o zdravém jídle a zdravém způsobu života.
  10. Do školy si připravujeme zdravé svačinky.

A kdo jiný by měl Desatero představit, než ty, které jeho vznik iniciovaly: slečny z Akční skupiny žáků, které si říkají Zdravá devítka:

„Naše Desatero vzniklo díky návštěvě výživové poradkyně Moniky Kopecké u nás ve škole. Na semináři „Připravujeme zdravé svačinky“ jsme se přiučili spoustu nových věcí, které jsme doposud o jídle a stravování ani neznali a odnesli si nové poznatky. V první řadě se samozřejmě snažíme dodržovat „Desatero zdravého stravování“, které díky této návštěvě vzniklo a které také vychází z množství změn odehrávajících se v naší školní jídelně. Od přijetí Desatera je jídlo ve školní jídelně pestřejší, obohaceno více o zeleninu a ovoce, sladké limonády byly nahrazeny zdravějšími nápoji, na školní zahradě jsme si začali pěstovat různé druhy bylin, atd. A hlavně - dá se říct, že jsme si celkově zlepšili náš způsob stravování po celý den a že nad každým jídlem více přemýšlíme." 

Zdravá devítka

I vedení školy přistoupilo k Desateru příkladně:

Chceme preferovat lokální pěstitele, chovatele a výrobce? Není nic jednoduššího, než farmáře pozvat do školy. Neratovičtí tak učinili v souvislosti s přednáškou Margit Slimákové. Pan Zeman přivezl čerstvou jarní zeleninu i poslední uskladněné brambory z předchozí sezony.

Jak přispět k vytvoření příjemné atmosféry při stolování? Pokusíme se úpravou rozvrhu zmenšit fronty v jídelně.

Pozveme rodiče na ochutnávky našich obědů? Ano, protože přiznejme si, kolik z nás, rodičů, vůbec tuší, jak takový oběd ze školní kuchyně vypadá a chutná. Přijďte a přesvědčte se, že chutnají a že není důvod, proč by je naše děti měly odmítat.

Obědy z čerstvých surovin bez „éček“ a polotovarů? Už se stalo, paní kuchařky provedly důkladnou „revizi“ skladových zásob.

Do školy si připravujeme zdravé svačinky -  ze semináře už víme jak na to a můžeme jimi také zásobit náš bufet, ze kterého plánujeme „vymýtit“ všechno nezdravé.

Navštěvujeme farmy? Pěstujeme si vlastní  bylinky? Učíme se o zdravém jídle i způsobu života? Ano, navštěvujeme, pěstujeme a postupně zavádíme v praxi. A snažíme se vnímat návaznost, seznámíme se s produkty, zásobíme školní kuchyni - ta uvaří skvostné jídlo z čerstvých a lokálních surovin, my to všechno sníme, a zjistíme, že nám to chutná! Takhle, že to zatím není? Ale už jsme začali podnikat ty správné kroky!

Aktuální informace ze ZŠ Ing. M. Plesingera-Božinova v Neratovicích zpracovala regionální koordinátorka Karolina Kallmünzerová

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací