České školky a školy se letos podruhé připojily ke kampani Měsíc školních zahrad

12. 6. 2019
Skutečně zdravá škola

Mezinárodní kampaň Měsíc školních zahrad vyhlašovaná každoročně Mezinárodní asociací školních hřišť a zahrad (ISGA) si klade za cíl podpořit školy a učitele, aby objevili pestré možnosti, které jim venkovní prostředí nabízí, a využili je ke hře, učení, odpočívání nebo setkávání. Letos se v České republice připojily opět desítky mateřských a základních škol, které sdílely své zážitky a zkušenosti, a pomohly nám šířit hlavní myšlenku kampaně: „škola venku“.

„Zahrada je živý organismus, který denně skýtá zajímavé situace. Nelze je předvídat ani připravit, a proto jsou pro děti i pro mě nezapomenutelné.“ Bohumila Bajglová, ZŠ Strachotice

Prostředí, kde se děti mohou volně pohybovat, se za poslední roky značně zmenšilo. Pobyt venku je přitom pro získávání zkušeností s okolním světem pro děti zásadní.

Aktivity a akce letošního ročníku směřovaly ven, do zahrad a do přírody! Ať už to byly semináře, které přibližovaly učitelům to, jak přenést výuku do zahrady, jak o ni pečovat a co v ní tvořit, nebo výukové programy pro žáky, které se odehrály v zahradě. Několik akcí bylo i pro veřejnost, protože věříme, že svátek zahrad s námi může oslavit opravdu každý. Proběhl 1. ročník konference Zahradní pedagogika v Balinách. Inspirovali jsme se a inspirovali jsme vás na několika exkurzích po zahradách v Čechách anebo v Rakousku. Průběžně jste se mohli účastnit dílen pro učitele, studenty i žáky. V květnu bylo otevřeno několik nových zahrad. Učili jste se venku třeba matematiku, fyziku, přírodopis nebo češtinu. Průběžně vycházely články v médiích a na webových stánkách partnerů. Nabídli jsme a stále vám nabízíme materiály ke stažení zdarma, které táhnou ven. Mezinárodního průvodce aktivitami venku v češtině se stáhlo již 1935 kopií.

mapě Školní zahrady přibylo 115 subjektů jenom v kategorii „Zapojujeme se do Měsíce školních zahrad“. Využijte mapu pro další inspiraci anebo oslovení partnerů ve svém okolí!

Nadace Proměny Karla Komárka