České školky a školy se letos podruhé připojily ke kampani Měsíc školních zahrad

12. 6. 2019
Skutečně zdravá škola

Mezinárodní kampaň Měsíc školních zahrad vyhlašovaná každoročně Mezinárodní asociací školních hřišť a zahrad (ISGA) si klade za cíl podpořit školy a učitele, aby objevili pestré možnosti, které jim venkovní prostředí nabízí, a využili je ke hře, učení, odpočívání nebo setkávání. Letos se v České republice připojily opět desítky mateřských a základních škol, které sdílely své zážitky a zkušenosti, a pomohly nám šířit hlavní myšlenku kampaně: „škola venku“.

„Zahrada je živý organismus, který denně skýtá zajímavé situace. Nelze je předvídat ani připravit, a proto jsou pro děti i pro mě nezapomenutelné.“ Bohumila Bajglová, ZŠ Strachotice

Prostředí, kde se děti mohou volně pohybovat, se za poslední roky značně zmenšilo. Pobyt venku je přitom pro získávání zkušeností s okolním světem pro děti zásadní.

Aktivity a akce letošního ročníku směřovaly ven, do zahrad a do přírody! Ať už to byly semináře, které přibližovaly učitelům to, jak přenést výuku do zahrady, jak o ni pečovat a co v ní tvořit, nebo výukové programy pro žáky, které se odehrály v zahradě. Několik akcí bylo i pro veřejnost, protože věříme, že svátek zahrad s námi může oslavit opravdu každý. Proběhl 1. ročník konference Zahradní pedagogika v Balinách. Inspirovali jsme se a inspirovali jsme vás na několika exkurzích po zahradách v Čechách anebo v Rakousku. Průběžně jste se mohli účastnit dílen pro učitele, studenty i žáky. V květnu bylo otevřeno několik nových zahrad. Učili jste se venku třeba matematiku, fyziku, přírodopis nebo češtinu. Průběžně vycházely články v médiích a na webových stánkách partnerů. Nabídli jsme a stále vám nabízíme materiály ke stažení zdarma, které táhnou ven. Mezinárodního průvodce aktivitami venku v češtině se stáhlo již 1935 kopií.

mapě Školní zahrady přibylo 115 subjektů jenom v kategorii „Zapojujeme se do Měsíce školních zahrad“. Využijte mapu pro další inspiraci anebo oslovení partnerů ve svém okolí!

Nadace Proměny Karla Komárka

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací