Britská zkušenost: jídlo nemusí děti znát jen z talíře

29. 4. 2015

Skutečně zdravá škola čerpá inspiraci v úspěšném britském programu Food for Life Partnership (FfLP). Při nedávné návštěvě Británie proto zástupci SZŠ nemohli vynechat návštěvu jedné ze škol, která splnila nejvyšší, zlatá kritéria a buduje kulturu zdravého stravování ještě dále. Valence school zvládla zlatá kritéria Food for Life Partnership naplnit v neuvěřitelně krátkém období jednadvaceti měsíců a ani jejich splnění je nezastavilo ve snahách, jak dětem zlepšít stravování a přiblížit jim ho. A to i navzdory (nebo právě proto), že je to škola pro handicapované.

Valence school je státní základní a střední internátní škola pro fyzicky handicapované děti od 4 do 19 let. Setkání ve Valence School se neslo ve velice příjemné atmosféře, a to zejména díky nadšení pracovníků zdejší školy. Prioritou pro školu bylo zvětšení objemu potravin, které do školní jídelny putují z lokálních zdrojů. Škola se tam mohla pochlubit, že z hrabství Kent odebírá většinu surovin. Škola ale ve svém nadšení došla tak daleko, že mnoho surovin bere ještě z bližších zdrojů – ze svých pozemků. Využívají plody ze svých dvou ovocných zahrad a staví rozlehlý skleník pro pěstování zeleniny a ovoce. V budoucnu se dokonce chystají na stavbu zázemí pro chov prasat a kuřat, které budou také využívat pro potřeby školního stravování a vzdělávání zároveň. Do všech aktivit zapojují děti a obhospodařovávání záhonů i zvířat berou jako vzdělávací a terapeutickou metodu zároveň. Maximum prostor je handicapovaným přizpůsobené (široké a pevné cesty, zvýšené záhony..) a děti jsou z pěstování nadšené a zapojují se jak jen jim to zdravotní stav dovoluje. Všechny jejich výpěstky navíc putují rovnou do školní kuchyně, případně i do kuchyněk žáků, kteří jsou na internátu a vaří si sami. Na rozdíl od České republiky totiž Britské školy mohou své výpěstky zužitkovat. Co se týče živočišných výrobků, tak většinu servírovaných živočišných produktů je v kvalitě bio a je opět většinově od lokálních producentů, případně přímo ze školních pozemků.

Sami bychom snad ani nevěřili, kdybychom to neviděli na vlastní oči. A museli jsme se ptát: Kolik to stojí? Škole náklady na stravování v souvislosti s příklonem k lokálním producentům stouply pouze o 10 % (po ustálení počátečních výkyvů), přitom děti jedí lépe o 100 % a mnohem více se o jídlo zajímají. Škola je zapojuje i do pěstování ovoce a zeleniny, učí je o jídle doslova od semínka a děti navíc mají více možností učit se o jídle přímo “v terénu” a na denní bázi. A to za těch 10 % navíc rozhodně stojí.


V rámci exkurze jsme navštívili i nedalekou farmu Romshed Farm. Nejen, že odtud dodávají maso pro Valence School, také pořádají edukační výlety pro studenty okolních škol. Snaží se o individuální přístup ke všem hostům a návštěvám, což přináší systematičtější a ucelenější pohled na celý projekt. Žáci se tu seznamují s každodenním chodem ekologického hospodářství a uvědomují si, co vše stojí za jejich obědem.

Posledně navštíveným místem byla ekologická farma a konferenční studijní centrum Commonwork. Instituce je ukázkou toho, jak lze skloubit výdělečnou činnost s ekologickou výrobou. Kombinací vzdělávacích programů se sociálním podnikáním pak dosahují zlepšení životních podmínek v regionu.


Valence School a její spolupráce s partnery v regionu nás nadchla a velmi nás oslovilo, co všechno program Food for Life Partnership dokázal motivovat a jaké skupiny dokázal propojit.  Ve Valence school dokazují, že výchova, vzdělávání a zdravý způsob života se mohou a mají doplňovat a fungovat společně a že to jde, když se chce. Nastíněné programy a projekty se tak jistě mohou stát příkladem a inspirujícím vzorem pro obdobné snahy v České republice. Nezbývá tedy, než pevně věřit v úspěch a aktivně se podílet na krocích vedoucích ke zlepšení stávající situace.


 

Pohled do skleníku, kde si škola začíná pěstovat zeleninu

Jídelní lístek

Výdej jídla a salátový bar

Zlaté ocenění v programu Food for life

Prasata a ovce na Romshed farm

Farma a ekocentrum Commonwork

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací