16. října 2020 oslavíme Světový den výživy

17. 8. 2020
Skutečně zdravá škola

Vzhledem k tomu, že země po celém světě trpí dopady pandemie COVID-19, #WorldFoodDay – Světový den výživy OSN vyzývá ke globální solidaritě s cílem pomoci nejzranitelnějším lidem učinit potravinové systémy udržitelnějšími, silnějšími a odolnějšími vůči šokům. Heslem letošního Světového dne výživy je proto „Pěstuj, vyživuj, udržuj. Společně.“

Naše jednání vytváří naši budoucnost

Jídlo je podstatou života a základem kultur a komunit. Odpovědnost na tvorbě udržitelné budoucnosti však nespočívá pouze na vládách. Všichni se musíme zapojit, od volby potravin, které zlepšují naše zdraví i zdraví našeho potravinového systému, až po to, abychom nedovolili odsunout udržitelné návyky na vedlejší kolej.

Světový den výživy v roce 2020 oslavuje 75. výročí Organizace OSN pro výživu a zemědělství ve výjimečném okamžiku, kdy se země po celém světě vypořádávají s důsledky celosvětové pandemie COVID-19. Je čas podívat se do budoucnosti, kterou musíme společně budovat.

Státy, soukromý sektor a občanská společnost musí společnými silami zajistit, že světové zemědělství bude produkovat rozmanité potraviny, které jsou schopné uživit rostoucí populaci a zajistit udržitelnost planety Země.

Dnes více než kdy jindy je důležité podporovat zemědělce a pracovníky v celém potravinovém systému - kteří zajišťují, aby se jídlo dostalo z farmy na vidličku, a to i během dosud nevídané krize COVID-19.

Jak se můžete zapojit? Zasejte, vypěstujte a uvařte!

V letošním roce Světový den výživy vyzývá k přijetí opatření, aby zdravé a udržitelné stravování bylo dostupné všem. Je to ideální příležitost, jak se sejít a pochutnat si na dobrém a výživném jídle.

Neexistuje žádný přesný recept na to, jak se může vaše škola zapojit do oslavy Světového dne výživy. Může to být například uspořádání školního farmářského trhu, oslava úrody na vaší školní zahradě spojená s piknikem nebo hostina „Sejdeme se u stolu“.

Ať se rozhodneme zapojit jakkoli, dejte nám o tom vědět: sdílejte fotky na vašem školním blogu, na facebooku a Twitteru nás označte @SkutecneZdravaSkola a použijte hashtag #SvetovyDenVyzivy, #SejdemeSeUStolu.

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací