Zdraví v nás a v našich dětech

„Ze začátku jsem hlídala 3 děti a vedla jsem kurzy pro chůvy. Každé ráno jsem přišla v 6 hodin a připravila obývák pro děti. Po obědě jsem zase všechno uklidila. Časem jsme si společně pronajaly prostory, ve kterých měla kanceláře a já v druhé polovině hlídala děti. Po půl roce provozu jsem si už mohla pronajmout celé prostory.“ vzpomíná zakladatelka a ředitelka Mateřinky Brno, Veronika Grbavčicová. Na základě zájmu rodičů o vzdělávání dětí pro život s respektem a láskou se centrum začalo transformovat na „školku“.

Hned v prvopočátku myšlenky transformace centra na školku, jsem se chtěla stát součástí projektu Školka podporující zdraví, jež koresponduje s posláním Mateřinky Brno.

A jaké je naše poslání, co je naše proč? „Chceme dětem předávat správné hodnoty, jako respektující přístup k sobě sama a svému okolí, mír, úctu, víru v sebe sama, podporu zdraví všech a chuť se rozvíjet ve své jedinečnosti.“

Musela jsem však řešit dvě překážky – nebyla jsem státním zařízením a ve školce jsem měla i dětí starší tří let. Proto jsem vypracovala projekt na nestátní Zdravou školku v kombinaci s principy Montessori pedagogiky. Jela jsem do Prahy vše obhájit před komisi. Měla jsem obrovskou trému. Ze začátku na mě koukali jako na zjevení, ale dokázala jsem je jiným přístupem k dětem nadchnout. Předložila jsem vzdělávací plán na 3 roky, předstoupila před komisi a další ředitele škol a školek. Ten den, 13. 11. 2013, se stal zlomovým a Mateřinka se stala oficiálně první nestátní Zdravou školkou v České republice. Začínala jsem sama se třemi dětmi a dnes během roku vzděláváme s láskou a respektem okolo 40 až 50 dětí.

Projekt Skutečně zdravá škola mi cvrnkl do mysli na podzim minulého roku. Ne náhodou se na jaře opět objevil v mém zorném poli. Začala jsem se o projekt více zajímat, protože mi v mnohém mluvil z duše. Po prostudování nebylo proč váhat, zapojíme se. Chceme být součástí dobré věci.

Nastal u nás aha efekt, naplňujeme nejvyšší možné. Činnosti podporující zdravý přístup k životu ve vzdělávání aplikujeme sami od sebe již od počátku. Vycházejí z nás samotných, ze zodpovědného přístupu k životu.

V rámci představení můžete nakouknout pod pokličku Mateřinky: děti u nás už od počátku pijí filtrovanou vodu, pijí neslazené bylinné a ovocné čaje v Bio kvalitě, připravují si sami svačiny, nalévají polévku, pěstují si bylinky, ovoce a zeleninu na zahrádce, jezdíme na výlety do přírody a na farmy, s dětmi i rodiči vaříme ve školce zdravé dobroty, používáme ekologické úklidové prostředky a drogrrii, neplýtváme vodou a jídlem, rodič je naším partnerem, jídlo nám dováží zdravá jídelna, každý týden nám přijíždí farmářská bedýnka plná sezónního ovoce a zeleniny. Je toho opravdu mnoho, jak to u nás ve školičce chodí, by bylo na další článek. Určitě se s Vámi brzy o praxi podělíme.

Jsem velmi ráda, že můžeme být součástí Skutečně zdravé školy, cítím zde velkou podporu a souznění v pohledu na svět a zodpovědnosti předávat dětem správné hodnoty. Děti jsou pilíře naší společnosti a jen ony ji mohou posunout jiným, lepším směrem.

Autor: Mgr. Veronika Grbavčicová, ředitelka Mateřinky Brno

Zdraví v nás a v našich dětech 1Zdraví v nás a v našich dětech 1Zdraví v nás a v našich dětech 1