Skutečně zdravá škola a družina - článek do časopisu

Naše cesta se skutečně zdravou školou

V Karlovarském kraji se nachází malá vesnička Tři Sekery,která je obklopena lesy.
Byť svou rozlohou a počtem obyvatel není nijak velká, nachází se zde škola, která se pyšní stříbrným certifikátem.
Na začátku bylo nadšení jedné paní asistentky ,která nás do tohoto projektu přihlásila. Postupně jsme nastolili změny jak v jídelníčku, tak také v našich  dodavatelích .Více jsme se začali zajímat o kvalitu jídla a zapojovat do projektu  také děti.

Tím ,že se nacházíme uprostřed přírody, prvním našim projektem bylo pěstování zeleniny a bylinek.
Ze začátku jsme se snažili začleňovat tyto projekty do výuky, neboť dost často se  témata dotýkala učiva. Později jsme však na popud dětí zařadili tyto činnosti také do družiny.

Byl zde nejen větší časový prostor, ale zároveň stoupal zájem dětí, což nás pochopitelně velmi těšilo.
Časem se tyto výzvy staly pravidelností a děti samy přicházely s nápady ,jak zlepšovat naši stravu, ale také informovanost. V podstatě si samy řekly ,co by je zajímalo. Díky tomu se náš zájem rozšířil i na životní prostředí, kdy jsme v rámci  Recyklohraní  začali poctivě třídit odpad. Postupně se přidávaly další a další nápady. Exkurze k místním farmářům na ekofarmy ,výroba domácích potravin – sirupů-medu, zdravé pečení, jarmarky, stravování dle elementů čínské medicíny, počítání ptáčků (ptačí hodinka),různé přednášky a ochutnávky….

To vše v rámci  volnočasových školních  aktivit ,kde cca 20 dětí dnes tráví naprosto dobrovolně a  smysluplně svůj  čas plněním úkolů a kritérií tohoto programu s dopomocí vychovatelů a asistentek.

Stačí mít jen chuť a nadšení. Věřím, že i Vás jsme aspoň trošku navnadili a pro inspiraci přikládáme pár fotografií s našimi projekty.

Více podrobností o nás najdete také na stránkách – Skutečně zdravé školy, či na našich FB stránkách- Skutečně zdravá škola – Tři Sekery.