Tipy, aby vaše školní zahrada přežila léto

17. 6. 2016

Časté obavy o přežití školní zahrady v létě zahrnují:

1. Ve škole nejsou ani učitelé, ani žáci či školník, kteří by se o zahradu postarali.
  2. Rostliny dozrávající v létě potřebují větší množství závlahy než rostliny dozrávající na jaře či na podzim. Proč používat spousty vody k zavlažování plodin, které stejně nebude mít kdo sklízet?
  3. V některých regionech s vyšší nadmořskou výškou nebo v podhůří je léto hlavní produkční sezónou. Pokud se nebudeme o rostliny v létě starat, nebudeme mít žádnou úrodu.
  4. Samozavlažovací systémy jsou drahá investice, mohou se pokazit, baterie se může vybít, hadice může prasknout apod.

Naše tipy a doporučení:

1. Vytvořte kalendář péče o zahradu pro rodiny žáků tak, aby každá rodina měla zahradu na starosti na týden nebo na několik dní v období prázdnin. Pokud rodina navštíví zahradu dvakrát či třikrát ve „svém“ týdnu a postará se o závlahu a odplevelení a zkontrolujte, že zavlažovací systémy správně fungují, může si za odměnu odnést jakoukoli právě zralou úrodu. Takový kalendář lze vytvořit online a rodičům jen včas, ještě v průběhu jara, zaslat přístup k formuláři.
  2. Naplánujte program letních aktivit ve škole ve spolupráci s vedoucími mimoškolních vzdělávacích kroužků, s místními neziskovými organizacemi, skauty a podobně, s cílem umístit v době prázdnin na zahradu co nejvíce aktivit.
  3. Pokud můžete, nabídněte starost o zahradu jako (placenou) praxi pro starší studenty.
  4. Části zahrady, na kterých v letních měsících nic nepěstujete, můžete zakrýt mulčem nebo zde vysít pokryvné rostliny na zelené hnojení.  Ideální jsou různé směsi obsahující hořčici, hrách, lupinu, pohanku či svazenku.
  5. Při setí na letní měsíce upřednostňujte rozmanitost rostlin před produkcí. Větší biologická rozmanitost zajistí odolnější ekosystém.
  6. Nebojte se nechat letničky nebo jednoleté byliny vykvést a zdivočet. Vytrhávání přerostlých rostlin, sběr a třídění semen, tvorba kompostu a zlepšování úrodnosti půdy jsou skvělé zahradnické aktivity pro studenty po prázdninách.
  7. Sázejte letní plodiny pokud možno co nejpozději, aby se úroda dostavila, až když se žáci vrátí do lavic.
  8. Vytvořte partnerství s místním domovem seniorů a nabídněte jeho obyvatelům, aby se v době letních prázdnin o zahradu starali. Odměnou jim bude příjemně strávený čas a úroda letních dobrot.

Výzvy související se starostí o školní zelinářskou zahradu přes léto budou existovat, dokud existují letní prázdniny.  Je ale spousta způsobů, jak se s nimi kreativně vyrovnat a jak problém přetvořit v příležitost vychutnat si letní úrodu.  Doufáme, že naše tipy budou užitečné. Pokud máte další tipy, prosím, napište nám je na tom@skutecnezdravaskola.cz.

Nezapomeňte, že školám nabízíme řadu návodů, jak školní zahrady založit, rozvíjet a využívat je ve vyučování.

Držíme vám a vaší zahradě palce!