Jak snížit hluk v jídelně?

3. 2. 2016

Žáci a studenti se budou cítit svěžejší a budou mít dostatek sil a pozornosti pro další výuku. Pokud zvažujete zásadní změny, důkladně se ujistěte, že jsou vhodné z dlouhodobého hlediska, a že se nemíjí účinkem.

Protihlukové panely

Jednoduchým způsobem, jak snížit hluk v jídelně, je instalace protihlukových panelů, které dokážou hluk absorbovat. Představují levnější řešení než akustické podhledy a lze je přemisťovat po jídelně dle aktuální potřeby. Levnější, avšak o něco méně efektivní alternativou, jsou korkové obklady.

Velmi důležité, zvláště pokud je v jídelně parketová podlaha, je tlumit zvuk, vyvolávaný šoupáním židlí. Je tedy vhodné na nohy židliček nasadit gumové koncovky.

Vtipně si s hlučnými židlemi poradili ve školní jídelně Bakalovo nábřeží v Brně.

Akustické podhledy

Snížení úrovně stropu je dobrý způsob, jak snížit hluk v místnosti. Máte-li možnost provést rekonstrukci, informujte se, zda by pro vás byla přínosem. Vezměte však na vědomí, že nižší výška stropu může zvýšit pocit stísněnosti.

Podlahy

Zjistěte, jaký má na hluk vliv podlahová krytina ve vaší jídelně. Vinylová krytina například dokáže odstranit drhnutí židlí o podlahu. Koberec zase pohlcuje hluk v místnosti. Nezapomeňte, že zvolené řešení musí být dostatečně odolné, aby vydrželo značný nápor, a současně vhodné pro účely jídelny (nesmí klouzat, snadné čištění apod.).

Záclony a závěsy

Pokud zrovna řešíte nákup nového nábytku pro školní jídelnu, zvažte zakoupení záclon či závěsů. Ty dokážou pohlcovat hluk.

Hudba

V závislosti na akustických dispozicích jídelny může hudba buď zvýšit, nebo i snížit hluk v místnosti. Vhodná hudba může žáky a studenty přimět k tomu, aby se ztišili tak, aby byla hudba slyšitelná. Volba hudby však musí být dobře promyšlená. Případně žákům a studentům můžeme nabídnout, aby si hudbu volili sami a přemýšleli o tom, jaký druh hudby je pro zklidnění atmosféry nejvhodnější.

Informační značky a tabule

Některé školy zaznamenaly úspěch s tím, že do školní jídelny nainstalovaly různé barevné cedulky, nápisy nebo elektronické tabule například s nápisy „Ztište se!“ nebo „Jsi na řadě“. Zaměstnanci jídelny tak na žáky a studenty nemusejí hulákat, což opět přispěje ke snížení hluku a celkově příjemnější atmosféře v jídelně.

Chování

Nejlepším způsobem, jak snížit hluk v jídelně, je zajistit správné a slušné chování jejích návštěvníků.