Netradiční školní farmářský trh v Základní škole Bratří Čapků v Příbrami v době kovidové

8. 12. 2020
Skutečně zdravá škola

U nás to tak chodí, prohlásila Mirka Gardoňová, učitelka ze ZŠ Bratří Čapků v Příbrami. Žádné iniciativě se meze nekladou!

Školní farmářský trh dělala škola už vloni, měl ohlas mezi žáky i rodiči a chtěli ho uskutečnit znova.

A dobře udělali! Koronavirový distanc sice způsobil, že se s už připraveným farmářským trhem naživo museli rozloučit, ale… jejich náhradní řešení v podobě celoškolního projektového týdne na téma zdravá výživa nás tak uchvátilo, že se o něj musíme podělit. A plány na příští rok se spřádají už nyní.

Díky měnícím se epidemiologickým podmínkám bylo letošní zajištění akce velmi náročné, vypráví Mirka. Museli jsme opakovaně měnit formu i obsah. I přes veškeré komplikace se učitelé i žáci s akcí výborně vypořádali.

Svědčí o tom množství kreativních nápadů a námětů, které mezi sebou konzultovali, upřesňovali a rozvíjeli. A abyste věděli, šlo o 530 žáků školy od přípravných tříd po 9. ročník a 42 pedagogů! Akce se zúčastnili žáci od přípravných třída až po devátý, školní družina.

Samotnému dni ˝D˝ tak předcházely hodiny příprav. Každá třída se úkolu zhostila po svém, ale výsledek byl skvělý. Myslím si, že projekt věnovaný zdravé výživě si všichni užili a získali množství nových informací a vědomostí. Vše vedlo k zamyšlení se nad svými stravovacími návyky, uvědomění si původu jídla a ekologických aspektů zemědělství.

Akci považuji, i přes její netradiční formu, za zdařilou a doporučuji k realizaci ostatním školám, dodává Mirka. A ještě úsměvná dnešní příhoda… ve škole jsme brali profese. A osm dětí si do myšlenkové mapy zaneslo, že chce být farmářem!

Semínko zaseto a musí se dál opečovávat, takže za rok zase farmařák a už je v plánu farmářská škola v přírodě!

Jak svůj letošní školní farmářský trh popsala paní učitelka Gardoňová si přečtěte zde