Kopřiva & Kopřiva – Ukázkový permakulturní projekt

Návštěva možná

Celý rok

Popis farmy

Permakulturně řešená zahrada u městského rodinného domu, zajímavá rekonstrukce stavby s pomocí slámy a hliněných omítek. Tento projekt bude cennou inspirací pro každého, kdo řeší v permakulturním duchu městskou zahrádku u rodinného domku, a také soužití několika generací, kde je třeba respektovat požadavky malých dětí, a také zachovat určitou úpravnost pozemku, a přitom aplikovat prakticky všechny obvyklé permakulturní postupy. V horním patře vilky ze 30. let jsou využity izolace ze slámy a hliněné omítky a konstrukce z přírodního dřeva, výsledkem je neobyčejně krásný a přitom nevtíravý a přirozeně působící interiér, jehož autorem je architekt Oldřich Hozman. Pěstování zeleniny, Pěstování ovoce, Chov drůbeže, semenaření (spolupráce s Gengel, o.p.s), permakultura.

Druh hospodaření

Smíšená farma (rostlinná i živočišná)

Režim hospodaření

Konvenční

Které aktivity jsou možné provádět s žáky?

Prohlídka s výkladem, Jednodenní vzdělávací program s aktivním zapojením účastníků. Permakulturně řešená zahrada u rodinného domu, 1600 m2. Zeleninová polykultura a méně známé druhy ovocných dřevin (stromy, keře, staré odrůdy), polní plodiny. Semenaření, předpěstovávání, zejména netradiční či "zapomenuté" plodiny. Kosení kosou, úprava nízkého trávníku ruční vřetenovou sekačkou. Chov kachen indických běžců. Dům ze 30. let zrekonstruován za pomoci přírodních materiálů (slaměná izolace, hliněné omítky, dřevěné podlahy a nábytek aj.). Skleník, využití dešťové vody, solární panely na ohřev vody. Na zahradě jsou herní prvky pro děti od 3 let, v létě i lecos k ochutnání.

Možnost ubytování na farmě

Nabízí farma vlastní vzdělávací program?

Ano

Farma a vzdělávací program je vhodný pro

• Pro mateřské školy
  • Pro 1. a 2. stupeň základní školy