Zdravá jídelna

• Ve Skutečně zdravých školách může každý říct svůj názor na to, jak by se mohlo zlepšit školní stravování a jak udělat z oběda v jídelně důležitou a příjemnou součást školního dne.  Školní kuchyně připravují chutné pokrmy z čerstvých, sezónních surovin od místních dodavatelů a pobyt v jídelně je příjemným zážitkem pro celou školu.

Žáci mohou pomoci s návrhy na úpravu či novou výzdobu jídelny, mohou pro ni vybrat vhodné jméno. Kuchařky spolu s pedagogy a žáky společně plánují, co pěstovat na školní zahradě a co z úrody může být využito ve školní kuchyni.

Školní jídelna může být využívána pro další vzdělávací aktivity, včetně získávání pocitu odpovědnosti a zvyšování smyslu pro pomoc tím, že starší děti pomáhají s výběrem a odnosem oběda mladším dětem. Vyšším zastoupením zdravých a chutných pokrmů, které vypadají lákavě, se snižuje množství odpadu a plýtvání.

Jednou z důležitých součástí plnění programu Skutečně zdravá škola je důvěra pozvat do jídelny zástupce místní komunity, včetně rodičů a prarodičů, aby se sami přesvědčili, jak chutné školní obědy mohou být.

Celkově kvalitnější kultura stravování a kulinářský zážitek ve školní jídelně zvyšuje počet strávníků a zlepšuje kvalitu vzdělávání. Jaké pozitivní důsledky může tedy škola od kvalitnějšího školního stravování očekávat?

• Více strávníku znamená více finančních prostředků, které můžete použití na nákup kvalitnějších potravin.
    • Spokojenější a klidnější žáci a studenti.
    • Zlepšení zdraví žáků a studentů.
    • Pozitivní sociální rozvoj žáků a studentů.
    • Lepší hodnocení a reputace školy

Zlepšit kvalitu jídla ve školních jídelnách je jen jedna stránka problému. Druhou stránkou je motivovat mladé lidi k tomu, aby do jídelny chodili s chutí. Pokud se školní jídelna stane radostným, příjemným prostředím, děti se tam budou vracet rádi. Návody níže vám pomohou překonat některé překážky na cestě přeměny školní jídelny na lepší a příjemnější místo.

Metodické materiály a návody

Zdravá jídelna - metodický návod

Tento materiál má za cíl pomoci školám zlepšit atmosféru ve svých školních jídelnách, a tím dosáhnout lepší kultury stravování. Je určen pro základní i střední školy a využívat by jej měli především ředitelé a vedení školy ve spolupráci s pedagogy a pracovníky školní jídelny. Ideálně by se do realizace „zdravé školní jídelny“ měli zapojit i žáci a studenti a jejich rodiče tak, jak navrhujeme v dalším návodu pro Akční skupiny pro zdravé stravování.

Zdravá jídelna - průzkum

Tato brožura přináší náměty, jak zlepšovat atmosféru a prostředí ve školní jídelně. Nejprve je potřeba zjistit současný stav, ke kterému využít dotazníkové šetření. Prostřednictvím tohoto projektu zapojíte žáky do řešení kultury stravování ve škole a pomůžete jim získat důležité dovednosti, jako je otevřená komunikace, vyjednávání, aktivní řešení problémů, tvorba a analýza dotazníku, využití výpočetní techniky pro statistickou analýzu dat a prezentace výsledků.

Ekologické čištění a úklid

Školy, které plní kritéria programu Skutečně zdravá škola, se mimo jiné snaží o to, aby dětem a žákům byly podávány chutné a zdravé pokrmy. Bylo by ovšem škoda, kdyby k mytí nádobí, čištění prostor kuchyně a úklidu jídelny byly používány prostředky nešetrné k životnímu prostředí a plné chemických látek. Proto jsme mezi kritéria zařadili také požadavek na používání ekologicky šetrných čistících a mycích prostředků.

Kritérium B8  říká, že: Při úklidu v prostorách školy a mytí nádobí ve školní jídelně/kuchyni jsme zahájili přechod na ekologicky šetrné čisticí a mycí prostředky. Pokud tedy chcete získat bronzové ocenění, měla by vaše škola pustupně přecházet na používání ekologicky šetrných prostředků. Pro získání stříbrného ocenění je toto již povinnost.

Jako minimální standard pro posouzení, zda se jedná o ekologicky šetrnou drogerii, slouží evropská ekoznačka „květina“ - „Euroflower“ nebo česká značka „Ekologicky šetrný výrobek“.

Jako registrovaná škola najdete níže příklady našich pomůcek. Pokud ještě přihlášení do programu nejste, registrujte vaši školu a získáte plný přístup ke všem materiálům.